Rus milliyetçiler Moskova'da yürüdü

Rus milliyetçiler Moskova’da yürüyüş yaptı. Halkların Birliği Günü’nde düzenlenen gösteride, özellikle Kafkasyalılara karşı duyulan yabancı düşmanlığı dile getirildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da dün çeşitli milliyetçi grupların organize ettiği bir gösteri yapıldı. “Rus Yürüyüşü” olarak adlandırılan eylemde, siyah, sarı, beyaz çarlık bayraklarının yanı sıra ırkçı ve yabancı düşmanı sloganlar kullanıldı. Polis, yürüyüşün başında Nazi sembolleri kullanan 25 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

4 Kasım, Rusya’da 2005 yılından bu yana “Halkların Birliği Günü” adıyla resmi tatil olarak kutlanıyor. Rus milliyetçileri ise 4 Kasım’da yabancı karşıtlı eylemler düzenliyorlar. Eyleme katılımın geçen yıla oranla oldukça düşük olduğu ifade ediliyor. Andrei adlı bir gösterici, geçen yıl en az 10.000 kişinin katıldığı eylemin ardından bu yıl hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Polis rakamlarına göre dünkü eyleme katılanlarına sayısı yaklaşık 6.000.

Geçen yılki eyleme damgasını vuran “Kafkasya’yı Beslediğimiz Yeter” sloganının sahibi Aleksey Navalni’nin dünkü gösteride yer almaması dikkatleri çekti. Ancak Rus milliyetçilerinin dilinde yine en çok Kafkasyalılara karşı duyulan nefret vardı.

Rusya Göçmenleri Başkanı Muhammed Amin Majumder, milyonlarca Rus’un bu tür gösterilerde dile getirilen milliyetçi görüşleri paylaşmadığını düşünüyor. Bununla beraber Ağustos ayında yapılan bir anketin sonuçları oldukça ilginç. Moskova merkezli bağımsız araştırma kuruluşu Levada’nın anketi, Rusların yüzde 41’inin belli ölçülerde “Rusya sadece Ruslarındır” sloganını benimsediklerini ortaya koyuyor.

 

kaynak: http://www.ajanskafkas.com/haber,28452,rus_milliyetciler_moskovada_yurudu.htm

fotoğraf: izvestia.ru

 

Bir cevap yazın