Marksizm Günleri'nde Çerkes Forumu

DSİP’in düzenlediği Marksizm 2012’de bu yıl Çerkesler de bir forumla yerlerini alıyor.  “Başka halkları Farketmek: Çerkesler” başlığıyla düzenlenen foruma konuşmacı olarak katılacak olan isimler ve program şu şekilde:

Kelemet Çiğdem Türk – Demokrasi İçin Çerkes Girişimi: 
Çerkeslerin Ulusal kimlik ve diğer kültürel kimliklerle ilişkileri

A.Kadir Polat – Jineps Gazetesi:
Sürgün öncesi, sürgün sonrası

Kuban Kural – Kafkasya Forumu:
Diasporik kimlik olarak Çerkesler

Alper Kahraman – Kafkasya Forumu:
Ulus ötesi alanda yeni bir aktör; Çerkesler

 

Tarih: 10 Kasım 2012
Saat: 19:00-20:15
Yer: Taksim Hill Otel
8-11 Kasım tarihleri arasında Taksim Hill Otel’de gerçekleştirilecek 26 toplantılık organizasyon’a bu yıl İngiliz Marksist Terry Eagleton da katılacak. Organizasyonun web sayfasında programa yönelik yapılan açıklama ve program takvimini aşağıda okuyabilirsiniz:

 

4 günde 26 toplantı

8-11 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Marksizm günlerinde bu defa 26 toplantı ve 54 konuşmacı var.

Marksizm’de bu sene Devrimler başlığı altında 5 toplantı yapılacak. 1871 Paris Komünü, 1905-1917 Rus Devrimleri, 1918-1923 Alman Devrimi, 1936 İspanya İç Savaşı ve Çin Devrimi.

Bu seneki Marksizm’in en önemli konuğu kuşkusuz İngiliz MarksistTerry Eagleton. Eagleton 9 Kasım Cuma günü önce Bülent Somayile birlikte Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi üzerine, aynı gün daha sonra Marks Neden Haklıydı üzerine konuşacak.

Marksizm’in bu seneki açılış toplantısı Irkçılığı Yenmek ve Nefret Suçlarını Durdurmak. Bu toplantıda konunun üç uzmanı, öğretim üyesi Yasemin İnceoğlu, gazeteci yazar Rıdvan Akar ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De sözcüsü Cengiz Alğan konuşacak.

8 Kasım Perşembe gününün son toplantısı ise Barışa Giden Zorlu Yol başlığını taşıyor. BDP Eş Başkanı Gülten KışanakDSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan ve HDP yöneticisi Garo Paylanbu toplantıda konuşacaklar.

9 Kasım Cuma günü Terry Eagleton toplantılarının arasında, saat 17.00 ile18.15 arasında iki toplantı birden var. Gazeteci Alper Görmüş ve Mor ve Ötesi grubundan Kerem Kabadayı;Darbecilere Karşı Mücadelede Son Durum’u, aynı saatte 2. salonda gazeteci ve ekonomistÜmit İzmen ve gene gazeteci ve ekonomist Erol Katırcıoğlu Kriz Türkiye’yi Vuracak mı?toplantısında konuşacaklar.

10 Kasım günü ilk toplantı Mobbinge Son. Bu son derece önemli kampanya üzerine kampanyanın iki aktivisti Çağla Oflaz ve Hüseyin Yüksel konuşacaklar. Üç öğretim üyesiMurat Belge, Ferda Keskin ve Mithat Sancar; AKP’ye Karşı Sosyalist Muhalefet üzerine konuşurken 2. Salonda Mustafa Arslantunalı; Bilim, Sağduyu ve Din üzerine, 3. salonda iseHasan Basri Karabay ve Tolga Tüzün; Bolşevikler ve Din üzerine konuşacaklar.

Baskın Oran; Azınlıklar Nasıl Azınlık Oldu üzerine konuşacak. Aynı saatte 2. salonda gazeteciCeyda Kenar, öğretim üyesi Şenay Özdenmarksist.org editörlerinden Ozan Tekin veSuriyeli bir aktivist; Arap Baharı’nın Son Halkası: Suriye üzerine konuşacaklar.

Doğan Tarkan, gazeteci Demiray Oral ve Hayko BağdatKapitalizm Sonrası Yaşam üzerine 1. salonda, Yunanistan’dan gelen aktivist Thanasis Kampagiannis ve Volkan Akyıldırım’da2. salonda Yunanistan’da Kriz ve Antikapitalist Direnişüzerine konuşacaklar.

Cumartesi gününü son toplantıları Arap Baharı ve Ulus-Kimliğinin Gölgesinde Bir Başka Hafıza: Çerkesler Forumutoplantıları. Arap Baharı üzerine gazeteci Mete Çubukçu ve öğretim üyesi Sinan Özbek, Çerkez forumunda ise Kuban Kural, A. Kadir Polat, Alper Kahraman, Kelemet Çiğdem Türkkonuşacaklar.

11 Kasım Pazar günü 6 toplantı var. İlk toplantı Çin Devrimi üzerine. Daha sonra Kadına Sistematik Şiddet Aracı Olarak Devlet ve Naziler, Altın Şafak, Ülkücüler: Faşizme Karşı Mücadele toplantıları var. İlk toplantıda insan hakları savunucusu Eren Keskin ve aktivistMeltem Oral, 2. salonda yapılacak diğer toplantıda ise Thanasis Kampagiannis ve Irmak Özinanır konuşacaklar.

Bu toplantılardan sonra yazar Ömer Laçiner, öğretim üyesi Mesut Yeğen ve gazeteci Roni Margulies  1. salonda Kürt Sorunu ve Şiddet konusunu tartışırken 2. salonda Kutlukhan Kutlu ve Bülent Somay Bilim Kurgu Sineması ve Ütopya konusunu ele alacaklar.

Marksizm’in son toplantısı 1915’den 2015’e Soykırımla Yüzleşme Forumu. Bu forumdaFerhat Kentel’in moderatörlüğünde Cengiz Aktar, Ragıp Zarakolu ve birçok aktivist konuşacak.

Marksizm-2012 programı indirmek için tıklayın

 

Bir cevap yazın