Suriye'de Çerkes Köyleri Ateş Altında

02.11.2012 Cuma günü Suriye Ordusuna bağlı ”Şebbiha” milis birlikleri tank destekli askerler ile birlikte Suriye’nin güney-batı sınırında yer alan iki Çerkes Köyüne saldırı başlatmıştır.
1967 Altı Gün Savaşı ile İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepelerinden arda kalan 2 Çerkes Köyü olan ”Beer Ajam” ve ”Bareqa” köyleri şimdi de Suriye Ordusu tarafından vurulmaktadır.
Quneitra vadisinde bulunduğu iddia edilen Hür Suriye Ordusuna ait kampları yok etmek bahanesi ile başlatılan bu saldırı neticesinde; 2 Çerkes öldürülmüş, 7 Çerkes ciddi şekilde yaralanmış ve 11 Çerkes de Suriye gizli servisi ”Muhaberat” tarafından tutuklanmıştır.
Birbirinden sadece 1 km uzakta bulunan iki köyde iç savaş öncesinde 1000 kişi yaşamakta iken, Şam daki bombalanan mahallelerden ( Kudsiyye – Merj Sultan – Muhacirin – Harasta ) gelen bir çok Çerkes ailenin akrabalarının yanına sığınması ile bu sayı 5000 kişiye yaklaşmıştı.
3 Gündür devam eden saldırılar sonucunda evlerinin altında sığınak olmayan bir çok Çerkes aile mecbur kalarak Şam’a geri dönmek zorunda kalmıştır. Temel gıdaların karaborsa olduğu, içme suyu sıkıntısının yaşandığı bu zor günlerde bir çok aile evlerinde 15-20 kişilik akrabalari ile birlikte kalmaktadır.
Bugün itibari ile öldürülen Çerkeslerin isimleri:
MUHAMMAD SAID (Tsei) : Meşhur İlim Adamı Cevdet Said’in erkek kardeşidir, evine isabet eden bir tank mermisi sonunda hayatını kaybetmiştir.
YENAL SAMİR TAMZOUK : Köydekiler için topladıkları erzakları köye sokmaya çalışırken ( UN ) Kontrol noktası olan Al Kodna da, Birleşmiş Milletler Askerlerinin önünde keskin nişancı bir ”Şebbiha” milisi tarafından öldürülmüştür, ailesinin tek erkek çocuğu olup 25 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın