İki Çevreci Hapisle Tehdit Ediliyor

Mayıs ayında Krasnodar Bölge Valisi’nin evinin yakınında yasadışı olarak yer alan çitlere yazı yazdıkları için, düzmece bir duruşma sonucunda holiganlık suçundan hüküm giyen Kuzey Kafkasya Çevre Gözlemi aktivistlerinden Suren Gazaryan ve Evgeny Vitishko bir kez daha yetkililerin yoğun baskısı altında ve aktivist eylemleri nedeniyle hapis cezasına çarptırılmaları olasılık dahilinde.

Her iki aktivist de özgürlüklerini seyahat kısıtlamaları ve uygulanan katı sokağa çıkma yasağıyla ciddi şekilde sınırlayan, üç yıllık şartlı tahliye hükümlerini yerine getiriyorlar. Ancak yetkililer Gzaryan ve Vitishko’yu, bağlı bulundukları topluluklardaki ter türlü muhalif aktiviteyi ve düzenlenen tüm eylemleri zapturapt altına almak niyetiyle taciz etmeye devam ediyorlar.

İkinci bir soruşturma da Ağustos ayında, Vladimir Putin’in olduğu düşünülen lüks kır evinin arazisinde çalışan bir güvenlik görevlisinin, kendisini ölümle tehdit ettiğine dair sahte ithamı üzerine Suren Gazaryan aleyhinde açıldı. Tahkikatçılar şu ana kadar, olay anında aktivistin yanında olan ve böyle bir tehdidin gerçekleşmediğini, arazideki tüm görevliler silahlı iken gerçekleşme olasılığının da olmadığını gören beş kişinin görgü tanıklığını kabul etmedi. Aslında aktivistleri yasal olarak halka açık olan ve giriş kısıtlaması olmayan bir Karadeniz kıyı bölgesinden çıkmaya zorlayarak tehditte bulunanlar görevlilerin kendisiydi.

Ekim ayının sonlarında tahkikatçılar Gazaryan’a, yakında kendisine iki yıl hapis cezası verilmesine yol açabilecek olan, ölümle tehdit etmek suçuyla itham edileceğini bildirdi. Olay anında silahlı olan üç güvenlik görevlisinin, şimdi silahsız ve sayıca azınlık durumunda olan bir aktivist tarafından tehdit edildiği iddiası da bilinir hale geldi.

Gzaryan ve Vitishko aleyhindeki ilk duruşma gösteriyor ki savunma kanadının sunduğu her türlü mantıklı gerekçe, belge ve tanık beyanları aceleyle reddedilirken; mahkeme davacı tarafın ipe sapa gelmez ithamlarını desteklemektedir. Yeni düzmece itham ile ilgili Krasnodar bölgesinde yapılacak olan duruşmada da yasal sürecin adil bir şekilde işleme olasılığı sıfıra yakındır. İkinci bir mahkûmiyet kararı, üç yıllık şartlı tahliye kararının hapis cezasına çevrilmesinde etkili olacaktır.

Evgeny Vitishko da sürekli gözetim altında bulunduğu memleketi Tuapse’de yoğun baskı altında. Sokağa çıkma yasağı, her gün gece yarısından sabah 6’ya kadar evde olmasını gerektiriyor ve bu yasağın ihlali şartlı tahliye durumunun hapis cezasına çevrilmesiyle sonuçlanabilir. Geçtiğimiz haftalarda gece yarısında evde olmadığı için, sokağa çıkma yasağını ihlal iddiasıyla iki uyarı aldı. Birinde bir petrol rafinerisi aleyhinde yapılan bir eylemden dönüyordu, diğerinde de 14 Ekim’deki genel seçimler sırasında seçim komitesinde meydana gelen seçim ihlallerini engelliyordu. Şimdi ise sokağa çıkma yasağını denetleyen görevliler, hapis cezası alması için mahkemeye başvurmakla tehdit ediyorlar.

Krasnodar bölgesi yetkililerinin, süregelen barışçıl çevreci eylemlerinden açıkça rahatsız oldukları için en az üç yıllığına hapse atmak istedikleri Suren Gazaryan ve Evgeny Vitishko için herkesin desteğini bekliyoruz.

Kaynak: Environmental Watch on North Caucasus (EWNC)

Çeviri: Dilek Soykuvvet

 

Bir cevap yazın