Suriye Çerkesleri İçin Dayanışma Çağrısı

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi, 11 Kasım Pazar Günü İstanbul’da gerçekleştirdiği ilk toplantısında tüm Çerkesler’e Suriye Çerkesleri için dayanışma  çağrısında bulundu. Pek çok şehirden komite temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıya, Suriyeli sığınmacılar da katıldılar.  Suriye Çerkesleri’nin dünden bugüne hikayelerinin anlatıldığı toplantıda, Çerkeslerin farklı bölgelerde karşı karşıya kaldığı sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.  Suriye’de yaşanan çatışmaların genel gidişatı ve Çerkesler’e yönelik saldırıların da anlatılmasıyla zaman zaman duygusal anlar yaşandı.

Komitenin bugüne kadar sürdürdüğü hazırlıkların yanısıra, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmek istenen çalışmalar da paylaşıldı. Toplantıda, sığınmacılara yönelik olası  faaliyet alanları tartışılırken katılımcılar bölgesel olarak katkıda bulunabileceklerini, komitenin çalışmalarını yaygınlaştırmak için çaba göstermesi gerektiğini vurguladılar.

Toplantının ikinci bölümünde gerek bölge temsilcilerinin, gerekse davetlilerin doğrudan destekleriyle komitenin ilk  bütçesi oluşturuldu.  Kardeş aile, konut, doğrudan yardımın yanısıra, hukuk, sağlık ve eğitim sorunlarına yönelik çözümler oluşturuldu. Komite yetkilileri oluşturulan bütçe ve doğrudan katkıların en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını belirttiler.

http://www.circassiansolidarity.org/tr/suriye-cerkesleri-icin-dayanisma-cagrisi/

Bir cevap yazın