Almanak 2012 Mayıs

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak4″]<<Nisan[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak6″]Haziran >>[/next_button]

 

 Mayıs 2012

Af Örgütü: Kafkasya’da en temel insan hakları ihlal ediliyor

Uluslararası Af Örgütü, 2011 yılı insan hakları raporunu yayınladı. Raporun Rusya bölümünün neredeyse tamamını Kafkasya’da işlenen insan hakları ihlalleri oluşturuyor.

Raporda, Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nden gerçekleştirilen insan hakları ihallelerinin ayrı ayrı ele alındığı raporda, yargısız infaz, kaçırma, işkence ve özel operasyonlara dikkat çekildi.

***
21 Mayıs’ta Direniş Bayrakları Yeniden Açıldı

Çerkes Soykırımı, tüm dünyada Rusya Temsilcilikleri önünde protesto edildi. ABD, Avrupa, Kafkasya ve Türkiye’de gerçekleştirilen protesto gösterileri tüm dünyada ilgiyle karşılanırken, etkinliklerin merkezinde yine Soçi olimpiyatları vardı.

Türkiye’de gerçekleştirilen protesto gösterisine katılım 3000’in üzerindeydi. Türkçe, Rusça ve İngilizce pankartların taşındığı ve çok sayıda örgütün katıldığı gösteriye, İstanbul dışından da katılım yoğundu. Bir buçuk saat süren ve Çerkes olmayan çok sayıda kişinin de katıldığı yürüyüşte

“21 Mayıs Direniş Günüdür!”

“Soykırım Sizin, Direniş Bizim!”

“Soçi’de Olimpiyat İstemiyoruz!”

“Katil Rusya, Kafkasya’dan Defol!”

“Soykırımı Dünyaya Haykıracağız!”

sloganları atıldı.

Basın açıklaması’nda Rusya’nın koloni politikasının sürdüğü ve Çerkesler’in kendi vatanlarında da varlık mücadelesi içinde olduğu belirtildi. 2014 yılı’nda Soçi’de gerçekleştirilecek  kış olimpiyatlarıyla şehrin soykırım tarihini ve Çerkes kimliğinin görmezden geldiğini, olimpiyat kampanyasında şehrin tarihi Rus şehri olarak tanıtıldığı  vurgulandı.

Çerkesler, Rusya’nın ,giderek büyüyen, demokratik ilkelerle sürdürdükleri mücadeleyi karalamak ve kriminalize etmek için yoğun bir propaganda içinde olduğunu, soykırıma rağmen varlık mücadelesini sürdürdüklerini, geleceğe umutla baktıklarını ve 21 Mayıslar’ın kendileri için bir direniş günü olduğunu vurgulayarak basın açıklamasını tamamladılar.

***

Kuban Kural Ölümle Tehdit Edildi

Kafkasya Forumu ve Nosochi2014 aktivisti Kuban Kural, kendisine yönelik gerçekleştirilen organize takip ve tehditler üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuyla birlikte İnsan Hakları Örgütleri ve Diaspora örgütlerinin bir tehdidi kınayan açıklamalar yaparken, Kafkasya Forumu mücadelesini sürdüreceğini duyurdu.

Tehditlere yönelik yapaılan tüm çağrı ve baskılara rağmen yetkililerden bir açıklama yapılmadığı gibi, herhangi bir soruşturma  yürütürüldüğünü gösterecek bir adım da söz konusu olmadı.

İnsan Hakları Derneği’nin de, türkiye ve Rusya’ya yönelik mektuplarına rağmen her iki ülkeden de konuyla ilgili bir açıklama gerçekleşmedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün gerçekleştirdiği Acil Eylem çağrısıyla, tüm dünyada Kuban Kural’ın can güvenliğinin sağlanması için Türkiye temsilciliklerine mektuplar gönderildi. Bu yönde yapılan baskıların sonuç vermesiyle, Kuban Kural’a, İstanbul Valiliği’nce koruma sağlandı.

 

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak4″]<<Nisan[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak6″]Haziran >>[/next_button]

 

Bir cevap yazın