Almanak 2012 Eylül

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak8″]<<Ağustos[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak10″]Ekim >>[/next_button]

 

Eylül 2012

Kafkasya’da 2370 kayıp yakını Kızılhaç’a başvurdu

Rusya Federasyonu Kızılhaç Komitesi, Uluslararası Kayıplar Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada “Bugün dünyanın birçok ülkesinde Uluslararası Kayıplar Günü anılıyor. Silahlı çatışmalar ve diğer olağandışı şartlarda kaybolanların yakınları belirsizlik içinde yaşıyor. Kayıp yakınları, ilgili ülke yönetim organlarının uluslararası hukuka göre kayıpların durumunu açığa çıkarmak için her şeyi yapmak zorunda olmasına rağmen, kayıpları hakkında hiçbir bilgiye sahip değiller” ifadeleri yer alıyor.

Rusya Kızılhaç’ının açıklamasında ayrıca “Kızılhaç Kuzey Kafkasya’da kaybolan yakınları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan ailelere psikolojik ve sosyal destek veriyor. Bugüne kadar Kızılhaç’a Kuzey Kafkasya’da 2370 kayıp ailesi başvuruda bulundu. Yaşanan anlaşmazlıklar döneminde yaklaşık 700 silahlı güç ve güvenlik organı temsilcisi de kayboldu” deniliyor.

***

HRW: Soçi’de Termik Santral İnşaatının ve Muhalif Bölge Sakinleri Hakkında Başlatılan Yasal Takibatın Durdurulması Çağrısı Yaptı

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Soçi’nin Kudepsta bölgesindeki termik santral inşaatının 20 binin üzerinde insanın sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekiyor. Bölge sakinleri sürekli grevler ve toplantılar yaparak bu duruma bir son vermeye çalışıyor. Vatandaşlar ile inşaatçılar arasındaki çatışma üç ayı geride bıraktı.

HWR, 10 Eylül’de yaptığı açıklamada termik santral inşaatına karşı çıkan üç kişinin Ağustos ayında gözaltına alındığını hatırlatıyor ve yerel sakinler hakkına bu nedenle başlatılan takibatın durdurulmasını istiyor.  HRW Avrupa ve Orta Asya araştırmacısı Jane Buchanan, “İnsanlar doğal olarak yakınlarındaki bir enerji santrali inşaatının sağlıkları üzerinde olumsuz etki yapmasından kaygılanıyor. Bölge yöneticileri, endişelerini barışçıl şekilde ifade eden bu insanları cezalandırmak yerine inşaatın yasallığı hakkındaki sorulara cevap vermeli” dedi.

İnşaatın tüm yasal talimatlara uygun olması gerektiğini kaydeden insan hakları örgütü, İnşaat alanının çok katlı konut bölgesiyle bitişik ve çocuk sanatoryumuna sadece 500 metre uzaklıkta bulunduğunu belirtiyor.

 

 

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak8″]<<Ağustos[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak10″]Ekim >>[/next_button]

 

Bir cevap yazın