Buradayız Ahparig!

Katledilişinin altıncı yılında “Hrant’ın arkadaşları”, hükümetin  cinayetin arkasında yer alan devlet içi yapılanmayı koruduğu ve soruşturmayı derinleştirmediği iddiasıyla biraraya gelme çağrısı yaptı. Hükümetin katilleri hukuka  teslim etmeye davet edileceği etkinliklerin İstanbul’da gerçekleştirilen ayağına pek çok sivil toplum kuruluşu destek oluyor.

Şişli’de saat 13:30’da bir yürüyüşle başlayacak etkinlik,  saat 15:00’de Agos gazetesi  önünde gerçekleştirilecek mitingle tamamlanacak.

Buradayız Ahparig! – Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden tam 6 yıl geçti. Bu 6 yılda katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan devlet içindeki yapı yargı önüne çıkarılmadı, verilen sözler tutulmadı. Tam tersine Hrant Dink’i ölüme götüren neredeyse tüm resmi görevliler, hükümet tarafından el üstünde tutuldu, terfi ettirildi. Kararttılar, çözmediler, unutturmak istediler, üstünü örttüler, örgüt “bulamadılar”, gerçek katilleri korudular, sahiplendiler. Bu, cinayete ortaklıktır. Hrant’ın gerçek katilleri yargı önüne çıkarılmalıdır. Bunun için adalet arayışımızı daha da güçlendirmeli, kararlılığımızı göstermeli, sesimizi daha da gür çıkarmalıyız. İstedikleri kadar karartsınlar, korusunlar, kollasınlar. Biz bitti demeden bu dava bitmez…. HRANT’IN ARKADAŞLARI

İstanbul’daki anma için Ermenice, Kürtçe ve Türkçe olarak hazırlanan dövizlerde şu sloganlar yer alıyor:

– Buradayız Ahparig

– Geleneği terk et katilleri teslim et

– Katilleri koruyan cinayete ortaktır!

– Hrant için Adalet İçin

19 Ocak’ta Agos’un önüne çağrı videosunda ise ekranda şu cümleler geçiyor:

“Seni öldürttükleri çocuğu mecburen hapse attılar. Ama önce kahraman yaptılar. Bir de adam harcadılar, kendi yetiştirdiklerinden.

Katillerden biri resmî elemanlarıydı, kıyamadılar. Cinayete katılan, adı karışan herkesi ödüllendirdiler. Terfi ettirdiler, vali yaptılar, Meclis’e aldılar.

Seni hedef hâline getiren de ikbal gördü. “Katil” dedik, kızdılar. Ama hepsinin başında devlet kuşu.

Yükseldikçe batmak… işte böyle oluyor. Takım elbiseleri içinde, batağa gömülüyorlar.

Alçalmak, işte böyle oluyor.

Yüzsüzlere inat, o gün yine oradayız, ahparig!

19 Ocak’ta, seni vurdukları yerde,

buradayız ahparig!

13:30’da Şişli’de, 15:00’te Agos’un önündeyiz

Bir cevap yazın