Çözüme Evet Koalisyonu İlan Edildi! Çözüme Evet Diyenler Buluştu

Çözüm ve Barış sürecini destekleyen onlarca aydın, aktivist, gazeteci, yazar ve sanatçı bugün saat 11.00’de Taksim Hill Otel’de biraraya gelerek Çözüme Evet Koalisyonunu ilan ettik ve Barış için 26 Mayıs’ta İstanbul’da büyük bir gösteri yapcağımızı duyurduk.

Taksim Hill Otel’de gerçekleşen toplantımızın Balçiçek İlter yaptı.

Katılımcılarımızdan söz alan katılımcılarımız Çözüme Evet koalisyonu olarak farklı kesimlerden insanları biraraya getirerek barış sesini yükseltmeyi ve çözüm sürecine olan desteğin sokakta yanısmasını sağlamak istediğimizi belirttiler.

Destekcilerimizden İHH’dan Avukat Gülden Sönmez, barışın yeryüzünde yaşayan tüm insanlar için en hayırlısı olduğuna inandıklarını söyleyerek, “Çözüme ilk kez bu kadar yaklaştık” dedi. Gülden Sönmez, 26 Mayıs’ta  İstanbul’da büyük bir gösteri yapmayı planladığımız yürüyüşümüzü ve 5 Mayıs’ta da yine İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yapacağımız gösterimizi duyurdu.

Sivil Dayanışma Platformu’ndan Ayhan Ogan ise kampanyamızın yerellerde yapacağı faaliyetlerden bahsetti. Ayhan Ogan’ın konuşmasının ardından Balçiçek İlter, Çözüme Evet Koalisyonu’nun kuruluş çağrısını okudu.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Hayko Bağdat, DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden Ufuk Uras, Yazar Oya Baydar, Akil İnsanlar Heyeti’nde de yer alan yazar, gazeteci Ali Bayramoğlu ,sanatçı Zeynep Tanbay , Halkların Demokratik Kongresi’nden Garo Paylan, İnsan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hilal TV Genel Yayın Yönetmeni Adnan İnanç, Avukat Mebuse Tekay, Kafkasya Forumu temsilcisi Kuban Kural, Yeni Anayasa Platformundan Enver Sezgin, Akademisyen Ferda Keskin, Taraf yazarı Roni Margulies, Küresel BAK’tan Bülent Aydın, Akademisyen Sinan Özbek ve öğretim üyesi Ümit İzmen’İn söz aldığı basın toplantımızda ortak olarak dile getirilen barış ve çözüm sürecine olan destek ve bu desteğin arttırılması için herkesin harekete geçebileceği kanallrı yaratmak gerekliliği  oldu.

Kalabalık bir katılım ve yoğun basın ilgisi ile geçen basın toplantımısızın ardından yerellerde ve ulaşabileceğimiz heryerde standlar açmaya ve toplantılar yapmaya başlayacağımızı duyurduk.

Basın toplantımız herkesin bir fırça darbesi ile renk kattığı “Çözüme Evet” pankartımızın boyanması etkinliği ile sona erdi.

Kafkasya Forumu olarak tam destek verdiğimiz Çözüme Evet Koalisyonu’nun imza kampanyasına katılmak isteyenler aşağıdaki sayfadan imza atabilir.

http://cozumeevet.org/cozume-evet

Bir cevap yazın