5 Ağustos'ta basın açıklaması: Gezi bizim, darbe sizin! Ergenekon dağıtılacak!

gezi

5 Ağustos Pazartesi günü saat 18:30’da Taksim’de, Galatasaray Meydanı’nda yapılacak eylemin çağrı metni şöyle:

“Darbelere zemin hazırlamak için faaliyet sürdüren ve Muzaffer Tekin, Sevgi Erenerol, Veli Küçük gibi isimlerin yargılandığı Ergenekon davasının karar aşamasına gelindi. 5 Ağustos günü yapılacak duruşmada Ergenekon sanıkları hakkındaki karar açıklanacak.

Gezi Parkı direnişine bir aşamada katılan, Gezi eylemlerine katılanların özgürlükçü, polis şiddetine karşı olduğu kadar askeri vesayete de karşı olan ruh hâlini istismar etmeye çalışan ulusalcılar, 5 Ağustos’ta Ergenekoncuların serbest kalması için yaptıkları gösteriye Gezi direnişini çalmaya çalışarak çağrılar yapıyorlar.

Gezi direnişiyle Ergenekoncuların savunulmasının, Gezi direnişiyle darbecilerin, Gezi direnişiyle Hrant Dink’in katillerinin, başörtüsüne, özgürlüklere ve insan haklarına düşman olanların hiçbir ilgisi yoktur.

Ergenekon davasında çeteler, faili meçhullerin sorumluları, Ermenilerin, Kürtlerin düşmanları, Danıştay cinayetini işleyenler, Kafes eylem planlarını yapanlar, Zirve yayınevi cinayetini işleyen ve planlayanlar, darbeye toplumsal zemin yaratmak için devletin, medyanın ve akademi dünyasının tüm olanaklarını kullananlar yargılanıyor.

Gezi direnişinin Ergenekoncular tarafından çalınmasına izin vermeyeceğiz.

Bu yüzden, 5 Ağustos’ta, tüm yurttaşları, aktivistleri, ‘Gezi bizim, darbe sizin! Ergenekon dağıtılacak!’ etkinliğinde buluşmak üzere Galatasaray Meydanı’na çağırıyoruz.”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), Demokrasi ve Özgürlük Hareketi (DÖH), Kafkasya Forumu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De, Küresel Eylem Grubu, Antikapitalist Öğrenciler

(Not: Katılımcı kurumlar listesi güncellenmeye devam ediyor.)

Eylemin Facebook etkinliği için tıklayın.

Bir cevap yazın