‘HRANT İÇİN ADALET İÇİN!’ ‘BURADAYIZ AHPARİG!’

Her şeyin geç geldiği bu topraklarda Adalet’in de geç tecelli etmesine şaşırmıyoruz. 7 yıl önce sakin bir günün devamında sırtından vurulan Hrant Dink’in faillerinin korunup kollanmasına, Hrant’ı tehdit edenlerin bir bir terfi almasına, kamuoyunun yanıltılmasına; hükümetin ve yargının cinayeti ve ardındakileri örtbas etmesine de şaşırmıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, ulus – devlet refleksinden sıyrılıp gerçek Adalet’i tesis etmedikçe Hrant Dink’in ve aynı kaderi paylaşan onlarca ismin davasının haklı bir sonuca ulaşacağına da inanmıyoruz.

Siyasi rantların, hamasi duyguların ve cana kasteden girişimlerin Türkiye coğrafyasında ne kadar sık cereyan ettiğinin farkındayız. Devlet, Anayasa gereği tüm yurttaşlarının yaşam hakkını, siyasi düşünce dünyasını ve bunları kullanma haklarını korumada birincil görevlidir; ancak Hrant Dink Suikasti, Devlet ve onun çeperlerine dahil edilmeyen “öteki”lerin katli için acı bir emsal olarak karşımızda duruyor. Ulus – devlet refleksinin hazmedemediği bu tür kimliklerin gerek basın yoluyla gerek devlet eliyle “işaret”lenmesine, faillerin birer gurur kaynağı olarak sunulmasına ve toplumun birçok kesiminin bu cinayet karşısında sessiz kalmasına karşılık biz; Kafkasya Forumu, “Buradayız!” diyoruz.

Kafkasya Forumu olarak, Hrant Dink’in ailesinin acısını, haklı davasını paylaşıyoruz. Çerkes Diasporası’na da yönelttiğimiz bu çağrı; eşit bir Adalet isteği ve malum faillerin saklanmasına, cinayetlerin örtbas edilmesine karşı bir çağrıdır. Demokratik taleplerin, yaşam haklarının hiçe sayılması ve “öteki”leştirilmenin karşısında “Adalet” çağrımızı yineliyor ve Hrant Dink’i, ailesini, arkadaşlarını ve davasını selamlıyoruz!

19 OCAK PAZAR GÜNÜ SAAT 13.30’DA TAKSİM’DEN AGOS’A

BURADAYIZ AHPARİG!’ ‘HRANT İÇİN ADALET İÇİN!’ DEMEK İÇİN YÜRÜYORUZ.

 

Bir cevap yazın