Çerkesler kimdir ve Soçi’ye neden öfkelendiler?

Sadece birgün geçmesine rağmen, Soçi olimpiyatları son yılların en tartışmalı olimpiyat oyunu olduğunu kanıtladı. Gündemi eşcinsel hakları, İslamcı terör tehditleri ve Pussy Riot manşetleri kaplarken, Çerkesler Soçi kenti ile ilgili 150 yıl öncesine dayanan çok daha köklü bir acıya sahipler.

Çerkesler kimdir?

Çerkesler, Karadeniz ve Hazar denizi arasındaki “güneybatı Rusya”da yaşayan, Kuzey Kafkasyalı etnik gruplardandır. Aktivistler Soçi olimpiyatlarının bir “hakaret” olduğunu söylüyorlar, çünkü etkinlikler Rus askerleri tarafından 1864’de uygulandığı iddia edilen ve Rusya’nın inkar ettiği soykırım 150. yılına denk geliyor. Çerkesler Soçi karşıtı protestolarını bütün dünyada barışçıl bir şekilde gerçekleştirdiler ancak mücadeleleri bilgisayar hackerlerı ve Kuzey Kafkasya’daki militanlar tarafından müdaheleye uğruyor.

Bu “Soçi” Olimpiyat oyunlarını nasıl etkileyecek?

Oyunlara ev sahipliği yapacak olan şehrin Çerkesler açısından özel bir önemi var çünkü Çerkes halklarından biri olan Ubıh’lar, o bölgenin asıl yerlileriydi. Çerkeslere göre, Çar askeri birlikleri Çerkesleri katlettiler ya da birçoğunun daha sonra yok olduğu yer olan Türkiye’ye sürgün ettiler. Bölge konusunda uzman olan ve Washington’da bulunan Jamestown kuruluşunun başkanı olan Glen Howard’a göre, Soçi’de olimpiyat oyunlarının çoğunun organize edileceği yer olan Krasnoya Polyana, çevirisi ‘Kızıl Çayır’ olan ismini Rus işgalcilerin döktüğü kandan alıyor.

Howard: “Burası savaşın son büyük çarpışma yeridir ve Çerkesler için kutsal bir mekandır. Orası tıpkı bizim Gettysburg’umuz gibidir. Birilerinin çıkıp Gettysburg’e olimpiyat alanı inşa ettiğini düşünün.” diyor.

Başkan Vladimir Putin, Çerkeslerin tarihi varlıklarına veya acılarına hiçbir atıfta bulunmadığı için  Çerkesleri oldukça kızdırdı. Konuyu vurgulamak amacıyla şu anda küresel Çerkes diasporası haline gelen aktivistler SOÇİ’YE HAYIR organizasyonunu kurdular. Grup Londra’da, Vancouver’da ve New York’da Birleşmiş Milletler önünde protestolar gerçekleştirdi ve Uluslararası Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesine, “daha önce bir benzeri görülmemiş ve insanlık dışı etnik temizlik” vurgulu bir açık mektup kaleme aldı. Ve geçen yıl Ürdün, Suriye, Türkiye, İsrail, Kanada, Almanya ve Amerika’dan Çerkes delegeler, kendi atalarının tarihi anayurdunu ziyaret etmek için Kuzey Kafkasya ya seyahat etti.

Fakat şuanda oyunlar oynanmaya devam ediyor ve mesajları daha sinsi birimlerin müdahalesine uğruyor.

Bir hacking grubu olan Anonymous Caucasus Twitter üzerinden üyelerine 150 yıl önce yapıldığı iddia edilen Çerkes katliamlarının intikamını olarak, Soçi ile bağlantılı sitelere yönelik harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Fakat Howard, bu hackerlerın barışçıl protestoları gerçekleştiren Çerkes grupları ile hiç bir bağlantılarının olmadığını ve bu hack saldırılarının sadece fırsatçılık olarak adlandırıyor. Belki de No Soçi  ve Jamestown sitelerini hedef alan saldırılar, belirtmek istediği noktayı ortaya koyuyor.

Ulusal Güvenlik Birimi, Olimpiyat Oyunlarına katılacak ziyaretçileri cep telefonlarının hackerlar tarafından hedef alınabileceği ve virüs yaymak için kullanılabileceği yönünde uyardı.

Diğer gruplardan gelebilecek diğer tehditler?

Çerkes gruplarıyla direk bağlantılı olmasalar da kendi mesajları olan bir diğer grup da Kafkasya Emirliği.

Rusya da Imirat Kavkaz olarak ya da IK olarak  bilinen, bu geniş ağ Çeçen asıllı olan ve ‘Rusyanın Bin Ladin’i olarak gösterilen  Doka Umarov tarafından yönetiliyor. Örgüt 2007 yılında, Kuzey Kafkasya da, katı İslami kuralları, Şeriat kurallarını hayata geçirmek amacıyla kuruldu.

Umarov geçen yıl Çerkeslerin durumunu da anımsatarak bir videoda şunları söyledi:”Karadeniz Kıyısındaki bölgemizde ölen ve gömülen atalarımızın kemikleri üzerinde, birçok müslümanın kemikleri üzerinde, bugün Olimpiyat Oyunlarını sahnelemeyi planlıyorlar.”

Kafkasya emirliği Aralık ayında Rusya’nın Volgograd kentinde 34 kişinin öldüğü iki ölümcül bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenen kendine bağlı gruplardan biri olan Vilayat Dağıstan üzerinden büyük bir etki yaptı. Ayrıca Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve Olimpiyat oyunlarına katılacak turistler için bir ‘sürprizleri’ olduğunu söylediler.

Fakat Toronto Üniversitesi’nden Avrupa, Rusya ve Avrasya çalışmaları profesörü Mathew Light bu grupların korsanlar gibi aynı fırsatçı hareket içerisinde görülmesi gerektiğini söyledi.

Light, “Umarov, kuzey kafkasyadaki İslami terör gruplarını temsil ettiğini iddia ediyor ve oyunları hasar yaratabileceğini göstermek için kullanmak kendisi için çok uygun.” diyor. ”Fakat Çerkeslerin acılarını kullanması, onun Çerkeslerle işbirliği içerisinde olduğu anlamına gelmez.”

ALEXANDER SMITH AND GHAZI BALKIZ

http://www.nbcnews.com/