Sınır Ötesine Taşan Zorbalık !

Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Boz’un, Karaçay-Çerkes’te gerçekleştirilecek olan Çerkes Halkbilim Sempozyumunda “Türkiye’de Yapılan Yanlış Çerkesce Etimolojik Çözümlemeler” başlıklı sunumunu yapmak üzere dün gece Rusya’ya vardıktan sonra, Mineralniye Vody havaalanında tutularak, Kafkasya’ya girişi engellenmiştir. Kendisine herhangi bir açıklama yapılmamış olup, parmak izi alınmış ve suçlu muamelesi yapılarak 27 Kasım’a kadar bekletileceği bildirilmiştir.
Rusya dışında yaşayan Kafkasyalıların ve Kafkasyalıların güncelini yakından takip edip Putin’in Rusyası ile aynı cümleleri kurmayanların, Rusya’ya giriş engeliyle karşılaştığı ilk hadise bu değil ne yazık ki. Rusya yönetimi, kendi siyasi sınırları içerisindekilere uyguladığı baskıyı, Kafkasya’ya dair özgür siyaset üreten diasporadaki kurum ve kişilere de yöneltmeye çalışmaktadır.
Ankara Çerkes Derneği yönetim kurulu üyesi sayın Erdoğan Boz’a yapılan bu haksızlığın, diaspora faaliyetlerini engellemeye yönelik olduğunun farkındayız. Rusya’nın Kafkasya üzerindeki baskıcı siyasi tavrının ülke sınırlarına kadar varması, diasporadaki kişi ve kurumları pasifize etmek bir yana, mücadele ruhunu güçlendirecektir. Kafkasya Forumu olarak, Erdoğan Boz’un yanındayız ve Rusya yönetiminin sınırlara taşıdığı zorbalığı öfkeyle kınıyoruz!.