Caharkale’de sıcak saatler

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de dün gece meydana gelen çatışmaların yankıları sürerken Rus haber ajanslarından ölü ve yaralılarla ilgili yeni rakamlar geliyor.

İnterfax haber ajansının verdiği bilgilere göre çatışmalar sırasında 10 polis öldü 20 polis de yaralandı. Daha önce Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov üç polisin hayatını kaybettiğini ve yedi direnişçinin öldürüldüğü duyurmuştu.

Dün gece 2.30 sıralarında polis kontrolüne takılan bir grup direnişçi, kendilerini durdurmak isteyen üç polisi öldürdü, ardından Basın Evi’ni ele geçirdi. Kadirov’a bağlı güçler ağır silahlarla binayı kuşatma altına aldı. Basın Evinden ateşler yükselirken çatışmalar 20. nolu okula sıçradı.

Kafkasya Emirliğine bağlı direnişçilerin yayın organı Kavkaz Center, halen devam eden operasyonun Emir Hamzat komutasındaki direnişçiler tarafından düzenlendiğini duyurdu ve operasyona  katılan bir direnişçinin video kaydını yayınladı.

Video kaydında görünen kişi Çeçence açıklamasında şu ifadelere yer veriyor:

“Bizler, Kafkasya Emirliği-Çeçenya Vilayeti mücahitleriyiz. Caharkale’ye Emir Hamzat’ın talimatıyla girdik. Şu an çatışmalar devam ediyor. Yine bizler, Kafkasya Emirliği lideri Ali Ebu Muhammed’e biatlıyız.

Şehir merkezine çok sayıda mücahit girmiş bulunmaktadır. Bu eylem, mürtedlerin kadınlara, kız kardeşlerimize yaptıkları zulümlere bir cezadır. Bu intikam eylemi, istişhadi eylemdir ve bizler, ölene kadar burada savaşacağız.

Şu an bazı sonuçlar vardır. Allah, pek çok kafiri bizim elimizle yok etti. Yine çok sayıda araç ve askeri teçhizatı ganimet aldık. Hepsini taşıma imkanımız yok fakat Allah bize yardım ediyor. Bizler, şehrin pek çok yerine yayılmış vaziyetteyiz, çatışmalar devam ediyor. Ve şu ana kadar bizden kimse yaralanmadı ancak onlardan çok sayıda ölü var.”

Ajans Kafkas

Bir cevap yazın