“İyi Değiliz, İyi Olmayacağız”

Normal koşullarda “Sözün bittiği yerdeyiz”, “Lanetliyoruz” gibi açıklamalar yapılır. Zira artık olan bitenin üstüne kafa yormak anlamsızdır, oluşan duygu yoğunluğunda insanlar eylemin neden/nasıl yapıldığına pek ilgi göstermezler. Çünkü insanlar emindirler ki, vatandaşlık bağı onlara asgari düzeyde de olsa bir adalet tesis edilecek, katiller, ihmali davranışta bulunanlar cezalandırılacaktır. Sonrasında ise öfke, kendini yasa bırakacaktır.

Ancak bunlar kendi vatandaşlarını korumak için elinden geleni yapmış, “normal” bir ülkede olur. Vatandaşlarının ölümünden sorumlu olan gruplara silah göndermiş, destek vermiş bir ülkede bu söylemleri devam ettirmek sağlıklı olmayacaktır. Bu olayları 3-5 günlük yasla geçiştirmek toplumun adalete olan inancını sarsacağı gibi gelecekte benzerlerinin yaşanmasının yolunu açacaktır.

Türkiye’de ne Kobani saldırısı öncesinde olanlar sorgulandı, ne de devletin radikal dinci gruplarla ilişkisinin üzerine gidildi. Sonuç olarak hem devletin ikiyüzlülüğü, hem de bu iki yüzlülüğün varlığını umursamayan/reddeden bizlerin sorumsuz, iktidara göre konum alan tavırlarımız neticesinde dünkü elim hadise hayat buldu. Ölen canlarımızın, oyuncak götürerek güldürecekleri çocukları ağlattınız, içimizi yaktınız.

Yediği kaba tükürmeyen Çerkesler, dün sizin o “asil ırkınızdan” da insanlar öldü Suruç’ta. Muhtemelen birbirlerinin etnik kökenini dahi bilmiyorlardı, içi boş milliyetçi feryatlarınızın aksine yani. Çünkü ateş bayrağına bakarak yakmadı yine, hepimizi sardı. 21. Yy devrimci hareketinin merkezine, kalbine oyuncak götürürken hem de. Pırıl pırıl gençler vardı, yok edildiler.

Stratejik derinlikli Suriye politikanız Medet’i aldı bizden, adli bir vaka gibi, basit iş adamı cinayeti gibi servis etti gazeteleriniz, yardımsever kuruluşlarınız ise İsrail dedi. Aslında hiçbiri değildi, Medet Önlü’ye çekilen tetik dün canlı bomba oldu, içimizi yaktı. Düştü düşecek dediğiniz Kobani düşmedi ama sizin o rezil politikanız çöktü.  Petro-dolar finanslı mücahidleriniz sayesinde oldu bu olanlar. Hükümet etme usulünü en şedit otokratlara özenerek kuran bir çete lideri yüzünden oldu hem de. Sizler suçlusunuz, bu çocukların kanı ellerinizde.

Biz, Kafkasya Forumu olarak, bu alçakça saldırının karşısında duracağımızı haykırıyoruz. Ortadoğu’da sürekli savaş stratejisinin ülkemize, ülkemiz muhaliflerini sindirme amaçlı taşınmasının bedeli toplumun her kesimi için ağır olacağı açıktır. Suriye’de, Irak’ta sonsuz bir döngüye giren iç savaşların bitmesi, Ortadoğu’nun barışa olan arzusunun gerçekleşmesi umuduyla. “İyi değiliz, iyi olmayacağız”
Kafkasya Forumu

Bir cevap yazın