Batılı Liderlerin Aslan Maskhadov'a İhaneti

Aslan Mashadov henüz bir tek taraflı ateşkes deklare etmişti ve radikal İslam’a ait olanları değil Batılı değerleri temsil ettiğini beyan etti. Şu ana kadar bir aylık ateşkese tüm isyancı gruplarca uyuluyordu. Mashadov gücünü göstermişti. Fakat bir tane lider bile bu yürekli ve cesur lider ile konuşmaları başlatmayı teklif etmedi. Ve bu onun ölümüne sebep olan an idi. Kalıcı devrimlerin ruhunu korumak için, arkadaşımız Çar’ın nefret ettiği şey, Güney’den yayılarak tüm Kuzey Kafkasya’yı saracak.

Bir tane bile Batılı lider başvurmadı Kremlin’e, bir şehit ve kahraman halkın tek yasal lideri ile müzakere etmek üzere. Komutan Mesud’u hatırlayın Afganistan’dan: hem Ruslara hem de Taliban’a karşı koydu; terk edildi sebepsizce Batı tarafından ve sonra suikastle öldürüldü, Bin Ladin’in yararına. Temsilcilerimizden hiç biri Putin’i tekzip etmedi Çeçen bağımsız silahlı direnişi ile uluslar arası terörizme karşı savaş ile bir tuttuğunda. Karşı tarafta, Chirac ve Schröder ilan ettiler Kremlin liderini bir barış meleği olarak Saddam Hüseyin’e dair sempatileri için. Bu açık bir çekti KGB ajanına ve onu kullandı.

Ahlaktan yoksun olarak, liderlerimiz kanıtlıyorlar dikkate değer bir siyasi embesilliği. Hangi lider artık hükmedebilir binler üzerinde, işkence dehşetine maruz kalmış ve intikamdan başka bir şey aramayan? Hangi lider olacak Ruslar idrake geldiklerinde müzakere etme pozisyonunda? Yalnızca savaş ve zulümden başka bir şey bilmeyen bu genç nesil arasında nasıl Aslan Mashadov’un çapında ve onun tüm ılımlılığının üzerinde biri bulunacak? Çeçenya intikal edecek daha önce olmadığı kadar korku içerisine daha derince. Fakat tek başına intikal etmeyecek.

Kim zapt etti savaşçıları Rusya’daki nükleer güç istasyonlarını patlatmaktan? Yozlaşmış gizli servisler mi? Tabii ki değil. Kim bastırdı BASAYEV’in nüfuzunu, eski GRU ajanı, Çeçen direnişi içerisinde? Mashadov değilse kim?

Yaser ARAFAT Fransa ve Avrupa tarafından henüz onurlandırıldı. Asla sivillerin öldürülmeleri için emir vermeyen Çeçen Başkanı yalnız öldü çatışarak. Dünya tarafından yalnız bırakıldı, isyancı dağlarında izole edildi, genel bir ilgisizlik atmosferinde halkının katledildiğini görerek, Mashadov cevapladı… koşulsuz olarak kınayarak Moskova’daki rehine dramasını ve Beslan dehşetini. Tıpkı 11 Eylül 2001 terörünü kınadığı gibi.

Kahraman Mashadov teklif etti bir barış planını, bağımsızlık sorununu rafa kaldırabilecek… barış adına. Bu plan tüm savaşçıların silahsızlandırılmasını öngörüyordu uluslar arası nezaret altında. BM, AB, OSCE ve NATO, halklara güvenlik sağladıkları ve ulusların self-determinasyon garantiledikleri farz edilen teşkilatlar tenezzül bile etmediler bunu tartışmaya 3 yıllık mevcudiyeti süresince.

Filitrasyon kamplarına rağmen, sözde silme operasyonları, tecavüz ve şiddet, nüfusun dörtte birinin öldürülmesi (10–15 milyon insanını kaybeden Fransa ve İtalya’yı düşünün), korkuyla terk eden, Çeçenya direnmeye devam ediyor, Ruslar’ın barbarizmine karşı olduğu kadar dini fanatizme karşı da.

Bir milyonluk bir halka karşı nasıl bir nefret? Neden bu kadar az merhamet? Moskova’nın inatçılığı ne enerji ne de stratejik istemlerle açıklanamaz. Kafkaslardaki 300 yıllık sömürge mücadelesinin ve Rus gaddarlığının gerçek sebebi doğadaki eğitim ve büyük Rus şairleri bunu anladılar. Rus halkına emirleri izlemezlerse onlar için neyin reva görülebileceğini göstermek için bir örnek zorunluydu.

1818’de Rus Generali Yermolov, Çar 1. Nikolay’a bu savaşın anahtarını verdi: “Onların örneğiyle, Çeçenler devrim ruhu ve özgürlük aşkıyla yanıp tutuşurlar Siz majestelerinin sadık tebalarına içerisinde.” Putin Çarist emperyalizmin derslerini tercüme etti orta rütbeli Sovyet subayının diline: “Onları evimizin dışında yok edin”, ezeli asiler…

Evet, Aslan Mashadov’un ellerinde kan vardı. Tıpkı Fransız Direnişi’nin ve diğer tüm hareketlerin olduğu gibi tarihte. O irsi düşmana karşı geldi. Günümüzde direnenler için kolay değil hayat.

Aslan Mashadov ayrıca nihai bedeli de ödedi sözcüksel yetersizliğimiz için. Jenosit terimini özgürce kullanırız, bir istisna hariç – ne zaman ki gerçekten olduğunda, 1994’te Rwanda’daki gibi. Bundan başka, sıradan Iraklı sivillerin ve seçim görevlilerini kafalarını kesen direniş mensuplarını sınıflandırıyoruz. Fakat insanlarının yok edilmesini kabul etmeyecek olanlara karşı bunu yapmayı ret ediyoruz. Başkan veya yurtsever, he ne idiyse onunla görüşmeyi ret ederek batılı liderler Mashadov’un katline yol verdiler.

Haziran 200’de Çeçenya’ya ziyaretim sırasında görüşememiştik. Yapılan planlar bombardımanlar yüzünden üç kez mahvolmuştu. Sorularımı ona ilettim ve bir kasetteki uzun bir mektupla cevapladı. İslamizasyonu eleştirdi ve mektubunu özetledi: “Özgür Çeçenya’da asla bir Çeçen kadını peçe takmaya zorlanmayacaktır.”

Son romanı Hacı Murat’ın bitiminde, Tolstoy hayali bir sahneyi tarif eder: bir tepside asil Çeçen liderin kesik kafasını taşır Çar’a. Geçen Salı, Aslan Mashadov katledildi…Tolstoy-Yurt köyünde.

Çeçenya kendi General De Gaulle’ünü kaybetti.

Biz onurumuzdan bir parça daha kaybettik.

 

Andre Glucksmann, The Chechen Times, 11.03.2005

Çeviri: Sencer Busun

Bir cevap yazın