Rus Gazetesinden İlginç Ergenekon Yorumu

Tutukluların tamamının Rusya ile yakın ilişki içinde olduklarına dikkat çekilen haberde şu ifadeler yer aldı: “İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Avrasya Hareketi Başkanı Aleksander Dugin’in daveti üzerine defalarca Moskova’ya geldi. İstanbul Üniversitesi eski rektörü Kemal Alemdaroğlu Moskova Devlet Üniversitesi ile anlaşma imzaladı. Emekli General Şener Eruygur da Türkiye’nin NATO’dan çıkarak Rusya ve Çin’in yer aldığı Şangay İşbirliği Örgütü’ne girmesini, Rusya ve İran’la askeri ittifak kurmasını istedi.”

Ergenekon’un karargâhının Rusya Ortodoks Kilisesi ile bağlantısı olmayan Türk Ortodoks Kilisesi olduğuna işaret edilen haberde, bu kilisenin dini çevrelerde çok tanınmadığı ve Fener Rum Patrikhanesi ile de bağlantılı olmadığı kaydedildi. Türk basınının Ergenekon olayını Rusya ile bağlantılandırmak için ellerine kuvvetli bir delil geçirdikleri ifade edilen haberde, “Ergenekon zanlısı emekli general Levent Ersöz Rusya’da saklanıyor. Ersöz Jandarma İstihbarat Dairesi başkanlığı yapmıştı. Polis kendisini bulamıyor.” ifadeleri yer aldı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede gizli örgüt Ergenekon’un Rus istihbarat güçleri ile bağlantılı olduğu, arada olan kişinin de Aleksander Dugin olduğu bilgisinin yer aldığı haberde, “Dugin de tutukluları desteklemek için aceleci davrandı. Dugin onları Türk yönetiminin Amerikan yanlısı politikalarına karşı mücadele eden anti-Amerikan lobi olarak görüyor.” değerlendirmesi yapıldı.

“ERGENEKON’UN ÜZERİNE GİDİLMEZ”

Ergenekon davası ile iktidar partisi AKP’nin kapatılma davasını birbirinin rövanşı olarak yorumlayan haberde şu bilgiler yer aldı: “Türkiye’de asrın davası olacak ilk dava Ergenekon davası değil. Bundan önce de AKP’nin kapatılma davası vardı. İktidar partisinin kapatılma davası eski Türk elitinin Batı yanlısı İslamcılara karşı bir girişimi idi. Anayasa Mahkemesi cumhurbaşkanı ve başbakana da siyasi yasak getirecek dava ile ilgili riski göze alamadı. Şimdi de Ergenekon davası başladı. Bu dava da karşı bir hamle olarak yorumlanıyor. Şimdi benzer şekilde Ergenekon’un üzerine gitmeyerek dur denilmesi beklenebilir.”

Gazete asrın davasının kurbanlarının Rusya ile ittifaka çağıran bir kaç kişilik muhalifin dışında diğer alanlara yansımayacağına dikkat çekerek davanın düşeceğini iddia etti. Kommersant şu değerlendirmede bulundu: “Tutukluların avukatlarının iddialarına göre General Eruygur’un ve diğer paşaların ayrıntılı darbe planlarının yer aldığı günlük dışında hükümeti yıkma girişimi ile ilgili kanıt yok. Ayrıca 2445 sayfalık iddianamede de günlük yer almıyor. Dava düşebilir. Muhtemelen ordunun üst düzey yönetimi ilk gruptakilerin listesinde yer almayacak.” (CİHAN)

Bir cevap yazın