Nezavisimaya Gazeta'ya göre Kuzey Kafkasya'da Adıge devleti kurulabilir

Adıge Xase’nin başkanı Arambiy Hapay, bu karara, Kabardey -Balkar, Adıge ve Karaçay-Çerkes’te yaşayan Adıge temsilcileriyle görüştükten sonra karar vardıklarını duyurdu. Kongrede, Karaçay-Çerkes’te yeni devlet başkanının aldığı son kararların tartışılacağını da belirten Hapay, Çerkeslerin uzun bir süredir, kendilerini vatanlarında hissetmedikleri görüşünde olduğunu özellikle vurguladı.

Gazetenin haberine göre, Çerkeslerin rahatsızlığının nedeni bölge yönetiminde yapılan son atamalar. 7 Ekim tarihinde Putin, Karaçay Çerkes devlet başkanlığına Karaçay asıllı Boris Ebzeyev’i getirdi. Karaçay Türkü olmasına rağmen Rusçu olar Ebzeyev ise başbakanlığa teamüller gereği bir Çerkes’i getirmesi gerekirken, Yunan asıllı Vladimir Kayşev’i tayin etti.

Adıgeler, tarihi olarak yaşadıkları bölgedeki, -şu anda Adıge’nin tamamı ile Karaçay Çerkes ve Kabardey Balkar’ın bazı bölümlerini kapsıyor- ‘Çerkesya’ isimli bir ülke kurma niyetinde.

Rusya’nın çeşitli bölgelerinden gelen delegelerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan kongrede, bu yöndeki kurumsallaşmaya yönelik adımların atılması bekleniyor.

“Adıge Xase” 1998’de kurulmuştu. Boris Akbaşev’in önemli çabalarıyla, Kuzey Kafkasya’da önemli bir örgüt haline gelen teşkilat, Akbaşev’in ölümü sonrasında, Rusçu Çerkeslerin tesirinde kalmıştı. İki seneden bu yana yeniden aktif siyasi hayata giren Adıge Xase, bağımsızlığı savunuyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir cevap yazın