Ürdün Çerkesleri Soçi Olimpiyatlarına Tepkili

Dr. Rouhi, 2012’de Londra’da yapılacak olimpiyatların ardından gerçekleştirilmek istenen ve “İyilik İyiliği Getirir” sloganı altında organize edilecek “Çerkes Yaz Olimpiyatları” ile ilgili, organizasyon komitesinin resmi beyanlarından alıntılar yaparak bu oyunların Maykop’ta olmasının bazı şüpheli hedefleri olduğunu söyledi. Bu organizasyonun, Çerkeslerin kendi iradeleriyle Çerkes Yaz Olimpiyatlarının hazırlıklarını yürüttüklerine ve 2014’de Soçi’deki Kış Olimpiyatlarını mutlak olarak kabul ettiklerine dünya kamuoyunu ikna ederek, bu şekilde Kış Olimpiyatları hazırlıklarını desteklemeyi hedeflediğini ekledi.

Dr. Rouhi, organizasyon komitesinin hazırlıklarına ve metotlarına da değindiği konuşmasında, Kabardey-Balkar’daki sivil Adige Organizasyonu Tarih Komisyonu Koordinasyon Komitesi Başkanı Sufyan Jimikhov’un açıklamasına atıfta bulundu. Olimpiyat ateşinin, yalnız Güney Rusya Federal Bölgesindeki (Kuzey Kafkasya) Çerkeslerin yaşadığı 12 yörede değil, ayrıca Çerkes diasporasının yaşadığı ülkelerde de dolaşacağının belirtildiği bu açıklamanın, 2014’te olimpiyat oyunlarını Soçi’de gerçekleştirebilmek için hazırlanan senaryoya, sert muhalefetlerine rağmen diaspora Çerkeslerini de dahil etmeyi hedeflediğine işaret etti.

Dr. Rouhi,  Çerkes ulusunu aptal yerine koymaya çalışan bu girişimlere karşı sert bir şekilde uyarılar içeren konuşmasında, ÜKÇDD’nin tüm bu Rus girişimlerini, ayrıca Maykop’ta yapılması planlanan Çerkes Yaz Olimpiyatlarını ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarını da şiddetle reddettiğini belirtti. Anavatan ve diasporadaki Çerkes halkının bu tepkilerini ortaya çıkarmasını dilediğini vurgulayan Dr. Rouhi, yeryüzündeki hiç bir Çerkes kadını ve erkeğinin, özellikle ülkesi, Çarlık Rusya’sının meşru halefi olan Rusya Federasyonu tarafından işgal altında tutulduğu halde, anavatanımızı ve ulusumuzu savunurken öldürülen atalarımızın kemikleri üzerinde olimpiyat oyunları düzenlenmesini kabul etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Dr. Rouhi ayrıca, düşmanlarımız tarafından kurgulanan komplolara karşı açıkgöz olunması ve tüm zorluklara karşı beraber göğüs germek için birlik olunması için Çerkes halkına çağrıda bulundu.

ÜKÇDD’nin bir kolu olan Çerkes Yardımlaşma Vakfı Genel Başkanı Hani Yacob Hujurat bir konuşma yaptı ve tarih ansiklopedisinin yayınlanmasındaki emeklerinden dolayı Dr. Mamser’e teşekkür ederek, onu onurlandırmanın 6 bin yıldan fazla tarihsel derinliğe sahip Çerkes halkını onurlandırmakla eşdeğer olduğunu söyledi.

Dr. Mamser kutlamayı organize edenlere ve katılımcılara sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ettiği konuşmasında, ansiklopediyle ilgili düşüncelerini ve aldığı yorumlara cevaplarını iletti. Bu yorumlarla ilgili görüşmeler düzenleyerek tüm bunların bir sonraki düzeltmede dikkate alınacağını da sözlerine ekledi.

Dr. Adnan Al-Bakhit ise konuşmasında Dr. Mamser ve ansiklopedisiyle ilgili yorumlarda bulunurken, Çerkesler ve sorunlarına ilişkin görüşlerini sundu. Ayrıca, engin kültürleri ve köklü medeniyetleri ile Çerkeslerin Ürdün’deki sosyal yapının bütünleyici bir parçası olduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan Kamal Salim Shhaltogh, basılan ansiklopedinin içeriği hakkında düşüncelerini anlattığı konuşmasında, tarih yazıcılığının önemine işaret ederek, bu tarihsel ansiklopedinin meydana gelmesindeki emeklerinden dolayı Dr. Mamser’e teşekkür etti.

Kutlamada ayrıca, Al-Ahli Club Çerkes Folklor Grubu (Kuban) geleneksel Çerkes danslarını sergiledi.

 Kaynak: J.A.C.C.F., Circassia News

Çeviri: Kafkasya Forumu

Bir cevap yazın