Çerkeslerden “Çerkes Soykırımını Tanıyın” Çağrısı

 
İstanbul’daki yağışlı havaya rağmen Taksim’de bir araya gelen 1000’in üzerindeki Çerkes, “21 Mayıs Direnişin Günüdür”, “Özgür Çerkesya Özgür Kafkasya” sloganları eşliğinde Rus Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Eyleme, “Soykırım Tanınsın” çağrısının yanı sıra, 2014 de Soçi’de düzenlenecek kış olimpiyatları protestosu da damgasını vurdu.
 
Rus konsolosluğunun önünde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, eylemciler konsolosluğun önüne," Katil Rusya Kafkasya’dan defol "sloganlarıyla geldi. Eyleme halktan da yoğun ilgi oldu.
 
Tünel’deki Rus Konsolosluğu önünde basın açıklamasıyla devam eden eylemde, “Kış olimpiyatlarının düzenleneceği yer olan Soçi’nin en büyük Çerkes katliamına tanıklık etmiş yer olduğu” vurgusu yapılarak, olimpiyatları boykot çağrısı yapıldı.
 
Konsolosluk önünde okunan basın açıklamasında, “Adige, Ubıh ve Abaza boylarının dünyanın gözleri önünde bir soykırıma maruz kaldığının” altı çizildi. Rusya’nın gerçekleri ve katliamı örtbas etmeye çalıştığını dile getiren bildiride, “Çerkesleri gönüllü katılım yalanlarıyla tarihine yabancılaştırabileceğini düşünen Rusya, muhalifleri öldürüp, cezalandırmaya devam ediyor. Olimpiyat köyünün birkaç yüz kilometreden uzak olmayan bir coğrafyada işlenen suçların komite tarafından göz ardı edilmesini hayretle karşılıyoruz” denildi.
 
Çerkes halkına kendi kaderini tayin hakkı talep eden eylemciler, “Bugün, Çerkes Soykırımının 146. yıldönümünde, bütün medeni dünyadan, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 21 Mayıs’ı “Çerkes Soykırım ve Sürgünü”nü olarak tanımalarını talep ediyoruz” talebi altında birleşti.
 
Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.
 

{gallery}22_05_2010{/gallery}

Bir cevap yazın