Antalya'da Çerkes Soykırımını Protesto Yürüyüşü Yapıldı

 Antalya’da Çerkes ve Kafkasyalı gençler, 21 Mayıs 1864’de yaşanılan Çerkes soykırımı ve sürgününü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Ellerinde Abhazya ve Adige bayrakları bulunan grup sloganlar atarak Karaalioğlu Parkı’nda yürüyüş yaparak Rusya Federasyonu Antalya Konsolosluğuna ilerledi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri grubun konsolosluğa yaklaşmasına izin vermedi.

Grup adına basın açıklamasında bulunan Diyane Şimşek, soykırım ve sürgünlerle halkını yitirmiş, toprakları işgal edilmiş Çerkesya’yı hatırlatmak için bugün yürüyüş yaptıklarını söyledi.

 
Kuzey Kafkasya halklarının Rusya’nın sömürgeci tutumu nedeniyle özgürlük için direnemeyecek hale geldiğini söyleyen Şimşek, "Rusya’nın 2014 yılında gerçekleştireceği olimpiyat oyunlarının, tarihi çarpıtmalar için bir araç olduğunun farkındayız. Rusya henüz adaylık aşamasındayken başlattığımız kampanalarla olimpiyat köyünün kurulacağı yerin bir halkın katledildiği Kbaada vadisi olduğunu bildirmiştik. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, binlerce imza eşliğinde ilettiğimiz protestoya rağmen bu pervasız girişime ‘dur’ demedi’ ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından grup üyeleri çevrede bulunan vatandaş, gazeteci ve çevik kuvvet ekiplerine kırmızı karanfil dağıttı. Grup içerisinden seçilen 2 temsilci Rusya Federasyonu Antalya Konsolosluğuna yaklaşık 50 metre uzaklıktaki bir direğe siyah çelenk bıraktı.

 
 

 

Bir cevap yazın