Soykırım ve 2014 Olimpiyatları

Sovyetler sonrasında, Zorla yurtlarından çıkarılan Çerkeslerin eski başkenti olan Soçi’de ilk kez olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Rusya’nın peşini 150 yıl öncesinde dayanan soykırım suçlamaları bırakmayabilir.

Dünya Kupası son hızıyla devam ederken, uluslararası düzeyde spor ile alakalı yeterince heyecan yok mu sizin için? Sufian Zhemukhov’un, Rusya’nın Çerkeslerin eski başkenti Soçi’de ev sahipliği yapmaya hazırlandığı 2014 Kış Olimpiyatları üzerinde sessizce şekillenen karşıt ihtilaftan bahsettiği Açık Demokrasi (Open Democracy) sitesindeki yazısından daha ötesine bakmanıza gerek yok.

Diaspora’daki Çerkesler, 2008 yılında Rusya’ya karşı vediği savaştan uyanmakta olan Gürcistan’ın “Çerkes Soykırımı” olarak adlandırılan ve Rusya’nın 1860’larda; uzun süren Kafkasya savaşlarından sonra Çerkesleri dönemin Osmanlı Imparatorluğu’na göçe zorlayarak sınır dışı ettiği ve yüz binlercesinin ölümüne sebep olduğu şeklinde tanımlanan soykırım iddalarını resmi olarak tanımasını bekliyorlar.

Zhemukhov şöyle yazıyor:
“Olimpiyatlara Birleşmiş Milletler üyesi bir devletin “soykırım” olarak tanıdığı topraklar üzerinde ev sahipliği yapmak Rusya’yı zor duruma sokacak. Türkiye için Ermeni soykırımının tanınması nasıl bir rahatsızlık kaynağı ise bu durum da Rusya tarafında benzer bir sıkıntı olacaktır.”

Bu aynı zamanda dünyaya 20. Yüzyılın korkularının kaynağının 19. Yüzyılda olabileceğini de hatırlatabilir.

14.06.2010 – New York Times

Çeviri: Tsey Sine Kontbay

Bir cevap yazın