Çeçen ayrılıkçı lider Umarov, Domodedovo terör saldırısını üstlendi

Dokku-Umarov

Rusya’nın en büyük havalimanlarından Domodedovo’ya 24 Ocak’ta gerçekleştirilen ve 36 kişinin ölümü  ile sonuçlanan terör saldırısını Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov üstlendi.

Ayrılıkçı gruplara yakınlığı ile bilinen Kavkaz Center adlı portalda yeni bir video kaydı yayınlanan Umarov saldırıyı kendilerinin yaptığını, Rusya’nın Kafkas bölgesinde İslam Devleti kuruluncaya kadar saldırılarını sürdüreceklerini iddia etti. Umarov Moskova metrolarına Mart ayında gerçekleştirilen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısını da üstlenmişti. Kendini Kafkas Emiri olarak ilan eden Umarov’a ait olduğu iddia edilen görüntünün başında “24 Ocak 2011 Moskova’da intihar eylemi ile ilgili Umarov’un açıklaması” ifadesi yer alıyor. Açıklamalarında Moskova’daki saldırı eylemini kendinin verdiğini ifade eden Umarov, gelecekte benzer saldırılar yapmaya devam edecekleri tehdidinde bulunuyor. Umarov’a göre terör saldırıları Rusya’nın Kafkaslar’da gerçekleştirdiği suçların bir karşılığı. Rus ordusu ile Kafkas bölgesinde yaşayan Müslümanların savaş halinde olduğunu iddia eden Umarov, bölgenin kurtarılması için eylemlerine devam edeceklerini ifade ediyor. Sadece Kafkasya’da değil, Afganistan, Irak, Pakistan, Filistin ve Cezayir gibi İslam ülkelerinde “Müslüman kardeşlerinin öldürüldüğünü” iddia eden Umarov, uluslararası kamuoyunun Müslümanların öldürülmesinde sessiz kaldığını savundu.

Kafkaslarda insanlar ölürken dünyanın sessiz kaldığını, ancak karşılık verildiği zaman tüm dünyanın kendilerini hedef aldığını iddia eden Umarov’a göre İslam dünyasının başına gelen kötülükler Rusya, ABD ve İsrail kaynaklı.
“Dünyanın hakimi Çin olsun”Tunus, Cezayir ve diğer Arap ülkelerinde kukla yönetimlerin bulunduğunu savunan Umarov, Rusya ve ABD’yi şovenizmler suçlayarak dünyaya artık Çin’in hakim olması gerektiğini savundu. Kendilerinin azınlık olduğu için Rusya tarafından tahakkum altında tutulduklarını kaydeden Umarov, “Çin’de tüm dünyaya hakim olmalı. Onlar en büyük ve en kadim kültüre sahip” dedi. Umarov daha sonra da ne Rusya’nın, ne ABD’nin, ne İsrail’in ne de Çin’in insan haklarına uymadığını belirterek, “Eğer şu veya bu bir Müslüman lider işlerine gelmiyorsa Saddam Hüseyin gibi idam ediyorlar” iddiasında bulundu. Umarov’un Sudan’ın bölünmesinin de ABD ve İsrail’in bir planı olduğunu savundu.

Umarov’a ait olduğu iddia edilen diğer bir görüntü de iki gün önce yayınlanmıştı. Rus basınına yansıyan görüntülerde Umarov’la birlikte bölgede intihar eylemcilerinin yer aldığı Riyazüs Salihin adlı örgütün sözde komutanı ve bir intihar eylemcisi de açıklamalarda bulunuyor. İntihar eylemcisinin Moskova’ya bir eylem için gittiği belirtilen konuşmalarda, 2011’in Rusya için kan ve gözyaşı olacağı tehdidinde bulunuluyor.Federal Güvenlik Güçleri ise iki kaset ilgili de teknik inceleme başlatırken, Kremlin görevinde başarısız olan güvenlik güçlerinin istifasını istiyor. Kremlin’den yapılan açıklamada Federal Güvenlik Servisi’nden onlarca kişinin yer aldığı bir liste görevden alınmak için Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in onayını bekliyor. Moskova Emniyet Müdür Yardımcısı, yerel ulaşım başkanı ve diğer yetkililer daha önce görevden alınmıştı.

Kaynak:(Moskova, Cihan)

Bir cevap yazın