Yeni düzen: 1 Ocak 2013'den itibaren yabancıların parmak izi alınacak

fingerprint-3

Rusya’da yetkili ağızların “Göçmenlerin işlediği suçlar artıyor, radikal milliyetçi hareketleri illegal göçmenlerin artması tetikliyor” açıklamalarının ardından yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre, 1 Ocak 2013’den itibaren, Rusya’da çalışma izni almak isteyen tüm yabancıların parmak izi alınacak. Federal Göçmen Servisi, bu konuda karar alındığını açıkladı:

Göçmen Servisi Basın Sözcüsü Konstantin Poltoranin, “Konu kanunla belirlendi. 1 Ocak 2013’e kadar göçmenlerin biyometrik parametrelerimi çıkaracak altyapıyı hazırlamış olacağız. Bu bir dünya pratiği. İllegal göçmenlerle mücadele etmek için en iyi yöntem” dedi.

Poltoranin, yabancıların parmak izinin “çalışma izni” verildiği sırada alınacağını söyledi. Rus yetkili buprojenin maliyetinin, alınacak harçlarla karşılanacağını söyledi.

Dün bu açıkamadan önce Federal Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Batırkin, göçmenlerin parmak izlerinin alınması gerektiğini söylemiş ve bunun ülkede işlenen suçların azalmasına katı sağlayacağıı savunmuştu.

18.2.2011
Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/20795-yeni-duzen-1-ocak-2013den-itibaren-rusyada-yabancilarin-parmak-izi-alinacak.html

Bir cevap yazın