Gürcü lider Gamsahurdiya için suikast soruşturması

gamsahurdiya

Gürcistan, ilk cumhurbaşkanı Zviad Gamsahurdiya’nın bir cinayete gitmiş olabileceği şüphesiyle ölümü hakkında soruşturma açmaya hazırlanıyor.

Olayı inceleyen Gürcistan parlamento komisyonu, bulgularda ve tanık ifadelerinde çelişkiler bulunduğuna dikkat çekiyor.

Bu nedenle yeni bir soruşturma açılması çağrısı yapıldı.

Görevden ayrılmaya zorlanan Gamsahurdiya, 1993’te öldüğünde, yetkililerin ilk tespiti, başından vurulmuş halde bulunan devrik liderin intihar ettiği yolundaydı.

Komisyona göre ise kurşun yaraları, silahı başka birinin tuttuğunu düşündürüyor.

Komisyonun başkanlığını Gamsahurdiya’nın oğlu yapıyor ve üyeleri arasında pek çok isim de Gamsahurdiya’ya yakınlıkları ile biliniyor.

Bu nedenle komisyonun ne derece bağımsız olduğu da sorgulanıyor.

Çalkantılı dönemin lideri

Gürcistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılma kararı ardından, rejim muhalifi olan Gamsahurdiya halkın yüzde 85’inden fazlasının oylarıyla başkanlığa seçildi.

Ancak sekiz ay içinde aşırı otoriter bir yönetim benimsediği ve bölücü bir milliyetçilik yaptığı suçlamaları ardından devrildi.

Yerini, eski Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze aldı.

Ülke o günlerde iç savaş halindeydi ve büyük bir kaos yaşanıyordu.

Şevardnadze’ye karşı silahlı bir direniş hareketi başlatan Gamsahurdiya, öldüğü sırada firardaydı ve şimdiye kadarki varsayım, kendisine düşman silahlı kişilerce sarıldığını farkedince intihar ettiği şeklindeydi.

Oğlu Konstantin Gamsahurdiya ise intihar teorilerinde boşluklar olduğunu belirtiyor.

Tiflis’teki muhabirimiz Damien McGuiness, olaydan 17 yıl sonra bağımsızlık sonrasındaki karışıklık ortamında neler yaşandığını kavramanın hala güç olduğunu; tartışmanın muhtemelen daha bir süre devam edeceğini belirtiyor.

Gamsahurdiya’nın cenazesi, 2007 yılında, ölümünden 14 yıl sonra başkent Tiflis’te hazırlanan bir anıt mezara yeniden defnedildi.

Binlerce kişinin katıldığı törende, Şevardnadze’nin halk isyanı sonunda devrilmesi ile iktidara gelen Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gamsahurdiya’dan bir devlet adamı ve yurtsever olarak övgüyle söz etmişti.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/02/110222_zviad_gamsakhurdia.shtml

Bir cevap yazın