Medvedev: "Ayaklanma Dalgası Bizde de Denenebilir ama Başarılamaz"

libya

üm dünya Tunus’dan Mısır’a, oradan Libya’ya sıçrayan ayaklanma ve kaosu tartışırken, Başkan Medvedev de dün bu konuyu Rusya açısından değerlendirdi. Medvedev, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan ayaklanma dalgasının Rusya’da da denenebileceğini, ancak başarılı olmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Rusya liderine göre Ortadoğu’da fanatik grupların iktidara gelmesi durumunda bölgedeki istikrarsızlık onlarca yıl sürebilir.

Medvedev, Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz bölgesine yaptığı ziyarette “Ulusal Terörle Mücadele Komitesi”nin toplantısına katıldı. Beslan’da 1 nolu okula 1-3 Eylül 2004’de gerçekleştirilen terör saldırısında yaşamını yitirenler için inşa edilen anıta çiçek bıraktı.

Bir kısım fanatiklerin yaşanan ayaklanmaları Kuzey Kafkasya bölgesinde denemek isteyebileceğine işaret eden Rusya lideri, “Onlar daha önce de benzer ayaklanma senaryoları hazırladı… Şimdi de bu tür senaryoları deneyebilirler. Hiç bir durumda bu başarılı olamaz” dedi.

Komitede açıklamada bulunan Medvedev, “Rus güvenlik güçleri teröristeri yok etmek için çalışmalarını sürdürmeli. Barışın önündeki engeller kaldırılmalı. Bu sadece karşılık olarak değil, önleyici bir tedbir olarak da yapılmalı” dedi. “Onlar adaletin önüne çıkarılmalı, karşı koyarlarsa hiç acımdan yok edilmeli” emrini veren Rusya lideri, bu görevin duraksamadan tamamlanması gerektiğini söyledi.

Medvedev 2010’da 40’ı elebaşı olmak üzere 332 teröristin imha edildiğini ve 600 civarında teröristin de adaletin önüne çıkarıldığı bilgisini verdi. Kendi yaşamları uğruna terörle mücadele eden güvenlik güçlerini takdir eden Rusya lideri, terörde yaşamını yititrenlerin aillerine ve çocuklarına gerekli yardımların yapılmasını da istedi.

Kaynak:http://www.turkrus.com/haber-hatti/20855-medvedev-qayaklanma-dalgasi-bizde-de-denenebilir-ama-basarilamazq.html

Bir cevap yazın