'Soçi, Çerkes Soykırımını dünya gündemine taşıdı'

socisoykirim

24/02/2011 15:59

Moskova/Ajans Kafkas – Adıge tarihçi Samir Hotko Soçi Olimpiyatlarının Çerkes Soykırımının uluslarası kamuyunun gündemine taşıdığını söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından Ahmed Yarlıkalov, Çerkes soykırımının tanınması talebinin siyasi bir meseleye dönüşmekte olduğunu düşünüyor. Adıgey Sosyal Araştırmalar Enstitüsü çalışanlarından, doktor adayı, tarihçi Samir Hotko’ya göre, Çerkes soykırımı meselesinde siyasetçi ve bilim adamlarının samimiyeti yetersiz.

Bu düşünceler 14 Şubat’ta Moskova’da Rusya Federasyonu Sivil Meclisinde gerçekleşen ‘Kafkasya: Tarihi Anlama Problemleri’ adlı yuvarlak masa toplantısında dile getirildi. Toplantıya Rusya’nın tanınmış akademik kuruluşlarından çok sayıda bilim adamı ve Kafkasya uzmanının yanı sıra Duma ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge özel temsilciliğinden yetkililer katılmıştı.

Toplantının katılımcılarından Samir Hotko’nun ifadelerine göre, ‘Kafkasya, nüfusun etnik yapısının neredeyse tamamen değiştiği çok az sayıdaki bölgelerden biri ve bu durum Kafkasya savaşları (1817-1864) sonucunda meydana geldi.’ Hotko, Soçi şehrinin, yani 2014 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı yerin sadece ‘tatlı hayat’ sembolü olmadığını, aynı zamanda ‘yitirilen ve haritadan silinen bir ülkenin, Çerkesya’nın’ simgesi olduğunu düşünüyor. Hotko “Bu Adıge – Ubıh – Abhaz trajedisinin sembolüdür’ dedi.

Hotko, ‘özellikle olimpiyatlar vesilesiyle Çerkes soykırımının tanınmasının yerel bir alandan uluslararası bir alana taşındığını ve ister istemez entelektüellerin dikkatinin Çerkes tarihi konusuna kaydığını’ kaydetti. Hotko “Söz konusu olan şey, Rusya toplumunun Adıge halkının ve tüm Kuzey-Batı Kafkasya halklarının trajedisini kabul etmeleri ve Çerkes tarihinin bu trajik sayfalarıyla yüzleşmeleridir.” Bunun yerine bize şu söyleniyor: Hiçbir şey olmadı. Halka kendi tarihlerinden söz etmemeleri öneriliyor. Ama bizim bundan söz etmememiz mümkün değil. Eğer biz bu konuda sessiz kalırsak, tarihçiler olarak toplumumuza karşı görevimizi yerine getirmemiş oluruz” dedi. KU/ÖZ/YA

Kaynak: Ajans Kafkas

Bir cevap yazın