2 yılda Putin ile Medvedev'e destek farkı yüzde 14'den yüzde 3'e indi

610xzzz

Sonuçları dün akşam açıklanan son kamuoyu araştırması, Rusya’da halkın Başkan Medvedev ve Başbakan Putin’e olan güvenin 2’şer puan arttığını, Putin lehinde 3 puanlık fark olduğunu ortaya koydu. VTsİOM anketine göre icraatlarına Medvedev yüzde 62, Putin yüzde 65 onay aldı. Ama fark büyük hızla kapanıyor:

Örneğin son ekonomik krizin etkisinin en fazla hissedildiği, genel olarak güven notunun en fazla düştüğü dönem olan ocak 2009’da Putin’e destek verenlerin oranı yüzde 63’den yüzde 59’a inmiş, Medvedev’e güvenenlern oranı yüzde 45’de kalmıştı. Yani 2 yıl önce arada yüzde 14’lük fark vardı.

Dün açıklanan anket, Medvedev’in geçen zaman içinde desteğini arttırdığını, açık ara “iknci adam” gibi algılanırken, şimdi 2012 başkanlık seçimleri öncesinde Putin ile kafa kafaya geldiğini gösteriyor. Öte yandan anket, Putin’in de halk desteğini koruduğunu ortaya koydu. Yani genel tablo, Rusya halkının “tandem”e desteğinin sürdüğü yolunda.

Bu arada son bir haftada iktidar partisi Birleşik Rusya’ya olan desteğin de 2 puan arttığı ve yzde 48’e çıktığı belirtildi. Komünist Parti yüzde 8,4, Jirinovski’nin Liberal Demokrasi Partisi yüzde 7, Adil Rusya ise yüzde 5,5’de görünüyor.

3.3.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/20980-2-yilda-putin-ile-medvedeve-destek-farki-yuzde-14den-yuzde-3e-indi.html

Bir cevap yazın