Soçi'de çevrebilimciler olimpiyat inşaatını engelledi

Soçi/Ajans Kafkas – 15 çevrebilimci önceki gün sabah saatlerinde Soçi’nin Khosta bölgesindeki Vidny Burnun’da demiryolu hattının döşendiği ve yeni bir tünelin yapıldığı noktada inşaat çalışmalarını durdurdular. Hem demir yolu hemde tünel olimpiyat hazırlıkları dahilinde inşaa ediliyor.

Kavkazsky Uzel’in bildirdiğine göre, OJSC (Rus Demir Yolları) ve çevrebilimciler arasındaki anlaşmazlık bir yıldan uzun bir süredir devam ediyor. Bu süre içerisinde düzinelerce Pitsunda çam ağacı ve diğer türdeki ağaçlar kesildiği, asfalt yollar ve güçlendirilmiş beton binalar inşa edildiği için Burun bölgesi tanınmaz bir halde.

Rus Coğrafya Kurumu’nun Soçi şubesinin Başkanı Alexander Solodsko yapılmakta olan inşa çalışmalarının bazı orkide türleri ve Teline monspessulana da aralarında bulunduğu nesli tükenmek üzere olan birçok bitkiyi yok ettiğine inanıyor. Bu bitkiler sınırları kesin bir şekilde tanımlanmayan ‘Pitsunda Çam Korusu’nda yetişiyor.

Bu kez çevrebilimcilerin talepleri üç noktadan oluşuyordu: ekolojik incelemelerden olumlu sonuçlar alınana kadar inşaa faliyetlerinin tamamen durdurulması, Vidny burnunda işlenen ekolojik suçların tarafsız bir şekilde araştırılması, halkın görüşüde dikkate alınarak Pitsunda çam Korusu’nun sınırlarının belirlenmesi.

Çevrebilimciler inşaat malzemelerinin yanına geldiklerinde işçiler çalışmaya devam etmek istediler ancak güvenlik kurallarını uygulamak durumunda olduklarından devam edemediler. İnşaat makinelerinin çalışması engellendi. Kısa bir süre sonra güvenlik şirketi çalışanları patronları Vladimir Missalitin ile birlikte geldiler. Missalitin gazetecilerden ve çevrebilimcilerden inşaat alanından ayrılmalarını istedi ancak güvenliğin böyle bir konuda ısrar etmek için yasal yetkisi yoktu. Daha sonra bir güvenlik görevlisi protestoculardan birini yakaladı ve matkaptan uzaklaştırmaya çalıştı ancak gazetecilerin varlığı ve insan hakları savunucularının müdahaleleri güvenlik görevlisini durmaya mecbur bıraktı.

Polis görevlisi Vakhtang Sakaruli çevrebilimcilerin iddialarını kontrol etmek için bölgeden sorumlu müfettişten gerekli belgeleri istedi. Bu kadardan sonra çevrebilimciler protestoyu durdurma kararı aldılar. Çevrebilimciler inceleme sonuçları geldikten sonra Soçi valisi Anatoly Rakhomov ve diğer hissedarlarla görüşmek istiyorlar. KU/CY

ajanskafkas.com

Bir cevap yazın