RF sivillerin ölümüne sebep olmaktan AİHM'de mahkum oldu

Caharkale/Ajans Kafkas – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 29 Mart’ta Rusya’yı, 1999’da Çeçenya’da yaşanan savaşta sivil vatandaşlarının ölümüne sebep olmaktan suçlu buldu.

12 Eylül 1999’da Çeçenya’nın güney-doğusunda Dağıstan idari sınırına yakın Kogi köyündeki vatandaşların havadan yapılan bombardıman sırasında ölmesi ile ilgili davanın tarafları Kogi köyünde 27 kişi ve Rusya Federasyonu idi.

12 Eylül 1999 akşamı başlayan hava saldırısında köy aralıksız olarak bombalandı. Mautali Esmuhambetov iki küçük oğlunun evin bahçesine düşen bomba ile öldürüldüklerini gördü. Eşi Borambike ise bir başka bomba ile yaralandı ve kocasının kollarında öldü. Havadan yapılan saldırının hemen ardından bazı köylüler tarım araçlarını kullanarak komşu Dağıstan’a gittiler. Yolda Lida Abdurahmanova’nın cesedini gördüler. Mautali Kartakayev uzun aramalardan sonra annesinin cesedini bulabildi. Askerler Kogi köyüne yaklaşık olarak 70 bomba attı, beş sivil öldürdüler ve 30 kadar eve zarar verdiler. Birkaç gün sonra da askerler, köyde kalan diğer evleri, ‘direnişçilerin saklanmalarına engel olmak’ gerekçesiyle yıktılar. Dağıstan’a kaçan mülteciler kışı kampta geçirdiler.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya Federasyonunu oy birliği ile suçlu buldu ve davacılara 1 milyon 491 bin avro manevi tazminat, mahkeme giderleri için de 9 bin 350 avro ödemesine karar verdi. Davacıları AİHM’de Avrupa İnsan Hakları Merkezi (EHRAC, London) ve Memorial (Moskova) İnsan Hakları Merkezi avukatları temsil etti. KU/ÖZ/YA

Bir cevap yazın