Devlet şirketlerinin yönetiminde bakanların yerini FSB generalleri mi?

putin6

Rusya’da Başkan Medvedev’in “Kamu şirketlerinin başındaki üst düzey bürokratlar görevden alınsın” talimatı sonrası ilk adım atıldı. Ancak bu kez, “Kritik şirketlerde bakan yerine bu kez eski istihbaratçılar ile mi kontrol sağlanacak?” sorusu gündeme geldi. Çünkü  Başbakan Putin, Enerji Bakan Yardımcısı’nın oturduğu devlet enerji şirketi Rusgidro’nun başkan yardımcılığı görevine bir FSB generali atadı.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Başbakan Putin, Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Şişkin’i,  enerji şirketi Rusgidro’nun başkan yardımcılığı görevinden aldı. Şişkin’in yerine, daha önce kamu bankası VTB’nin başkan yardımcılığını yapan, üst düzey FSB yetkilisi Sergey Şişin atandı. Başkan Medvedev, başta bakanlar ve bakan yardımcıları olmak üzere üst düzey hükümet yöneticilerinin, kamu şirketlerinin yönetim kurullarındaki görevlerini 1 Temmuz’a dek bırakması talimatı vermişti.

Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, “Şişkin ve Şişin arasındaki görev değişimi, kamu şirketlerinin başlarına bürokratların yerine bağımsız yöneticilerin atanması uygulaması çerçevesinde gerçekleşti.  Bu görev değişiklikleri devam edecek” açıklamasını yaptı.

Kamu bankası VTB’nin başkan yardımcılığı görevinde de bulunan FSB generali Şişkin, Başkan Putin gibi judoya olan tutkusuyla da basında gündeme geliyor.

Bazı gazetelerde ise bu görev değişikliğinin, isim benzerliğinden kaynaklanan “teknik bir hatanın düzeltilmesi” için yapıldığı yazıldı.

Meyadaki bazı yorumlarda, Medvedev’in isteğiyle bakanlar görevden çekilse de, yerlerine FSB kökenliler atanarak konrolün sürdürüleceği iddia ediliyor.

11.4.2011

Kaynak:http://www.turkrus.com/haber-hatti/21557-putinden-ilk-hamle-rusgidronun-baskan-yardimciligina-judocu-arkadasi-fsb-generalini-atadi.html

Bir cevap yazın