İtiraf: "Rusya'da medya dördüncü kuvvet değil, devletin kontrol aracı"

Gusev

Rusya’nın çok satan gazetelerinden Moskovski Komsomolets Editörü Pavel Gusev, Rusya’da basının dördüncü kuvvet olmadığını, devletin kontrol aracına dönüştüğünü söyledi. Avrupa Birliği Moskova ofisinde düzenlenen forumda konuşan Gusev, “Rusya’da basının 1990’lı yıllarda olduğu gibi bir gücünden bahsetmek mümkün değil… Basın devletin kontrol aracına dönüştü” eleştirisi getirdi.

“1991’de güçlü yönetimlerin olmadığı dönemde basın önemli yönlendirici güce sahipti” değerlendirmesinde bulunan Gusev, o dönemde siyasi kararlar ve seçmen üzerinde önemli etkisinin olduğunu hatırlattı.

Rus basınının günümüzde yönetimlerin kontrol aracı haline getirildiğini kaydeden Gusev, “Rus basınının yüzde 80’i devlet tarafından finanse ediliyor. Küçük ve bölgesel yayın organlarının varlıkları tamamı ile yönetimlere bağlı” dedi.

Devletin basın yayın kuruluşları üzerinde herhangi bir sansür uygulamadığını da ifade eden Gusev, oto-sansürün artık bir alışkanlık haline geldiğini belirtti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 178 ülke arasında 140’ıncı sıraya koyduğu Rusya, sivil toplum örgütü Özgürlük Evi’nin raporuna göre de gazeteciler açısından çalışılması en tehlikeli ülkeler arasında yer alıyor.

İnternet basınında yaşanan gelişmelerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Gusev, “İnternet basın formu değil. Bu bir çeşit iletişim aracı… İnternette yayınlanan verilerin sadece yüzde 10-11’i haber içerikli… Diğerleri alış veriş, eğlence, …” ifadelerini kullandı. (Cihan)

Bir cevap yazın