Yeni öneri: "Sovyetler'de olduğu gibi ortaokul öğrencileri savaşa hazırlansın!"

1366368_20110414153154.gif

Rusya’da Sovyet döneminde olduğu gibi ortaokullarda öğrencilere askeri hazırlık eğitimi verilmesi ve “savaşa hazırlık” yaptırılması teklifi gündeme getirildi. Askeri Savcılık, ortaokul öğrencilerinin askere hazırlanması, ileri sınıflarda da bu eğitimin sürdürülmesi teklifinde bulundu. İnsan hakları savunucuları tepkili. İşte ayrıntılar:

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Duma’ya bağlı Toplum Konseyi’nin dünkü toplantısında, Askeri Savcı Sergey Fridinski, orta okul öğrencilerine askere hazırlık eğitimi verilmesi önerisi getirdi. Okullarda “vatansever ve ideolojik” eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu savunan savcı, “Gençler 18 yaşından önce askere hazırlanmalı. Dolayısıyla askerlik çağına geldiklerinde sorumluluk sahibi, olgun davranışlarda bulunan kişiler haline gelmeliler” dedi.

Teklife insan hakları savunucularından tepki gecikmedi. Bunun okulların militarize edilmesi anlamına geleceğini savunan uzmanlar, demokratik bir ülkede böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesinin düşünülemeyeceği görüşünü savundu. Okullarda askeri eğitime dönülmesinin, profesyonel orduya geçilmesi yönünde atılan adımların önünde engel teşkil edeceğine de dikkat çeken insan hakları uzmanları, “vatanseverlik duygusunun askeri yöntemlerle aşılanmasına” karşı çıktı.

15.4.2011

Bir cevap yazın