Genç Ruslar, Kuzey Kafkasyalılardan daha çok bürokratlardan nefret ediyor

Rusya’nın altı büyük kentinde, 1600 Rus genç arasında yapılan bir anket, geçtiğimiz yılın aralık ayında Manej Meydanındaki gösterilere katılanlar gibi, milliyetçi gruplara destek veren gençlerin, Kuzey Kafkasya’dan gelen göçmenlere duydukları kadar, “hatta daha fazla” bürokratlara karşı nefret duyduklarını ortaya koydu. Bu durum daha büyük ve daha şiddetli çatışmaların habercisi olabilir.

Dün, Moskova’nın Kommersant gazetesi, Social Chamber için yapılan ve ‘Naşi ve Molodaya gvardiya gibi milliyetçi organizasyonları tercih eden genç Rusların Kafkasyalılardan daha çok bürokrat takımından nefret ettiğini gösteren’ anket hakkında bir haber yayınladı.

Telefon görüşmeleri ile yapılan anket çalışması, Moskova, St. Petersburg, Rostov-na-Donu, Nizhny Novgorod, Novosibirsk ve Chelyabinsk şehirlerinde yaşayan 15 – 30 yaş arası 1600 katılımcı ile Politex Social Technologies Agency tarafından, Moskova Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü’nün desteği ile gerçekleştirildi.

Soruları yanıtlayanların yüzde 76’sı Manej Meydanında gerçekleştirilen eylemlere sempati duyduklarını söylerken, sadece yüzde 20’si bu eylemleri kınadı. Üstelik yüzde 78’i Aralık olaylarının milliyetçi bir eylem olmadığını vurgularken, yüzde 58’lik kesim de bu olayların yolsuzluk ve “sözde” etnik suça karşı yapılmış bir protesto olduğunu savundu.

Anketörler Manej protestolarının milliyetçi olmadığı görüşünün protestoların hedefinde diğer milletlerin yanısıra etnik Rusların da olması ‘gerçeği’ tarafından doğrulandığını savundular.

Ama durum bundan daha karmaşık olabilir: katılımcıların % 69’u karmaşanın sebeplerinin, ‘polislerin para ya da yukarıdan gelen emirler üzerine suçluları serbest bırakmaları’ ile ‘özellikle güvenlik güçlerinin içinde’ giderek artan yozlaşmada bulunabileceğini söylediler.

Katılımcıların üçte ikisi ‘göçmenlerin, özellikle de Kafkasyalı olanların yetkililerin yozlaşmışlığına daha çabuk adapte olabildikleri için ‘daha iyi’ yaşadıklarından’ eminler. Sonuç olarak katılımcıların % 39’u Kafkasyalılara karşı negatif bir tutuma sahipken, % 51’i yetkililere karşı böyle bir tutum içerisinde ve sadece % 27’si polisi seviyor.

Anketin ortaya koyduğu verilere göre, Kafkasyalı gençlere karşı olan düşmanlık oldukça yaygın: katılımcıların % 69’u ‘Rusların kurallarına göre’ yaşama konusundaki isteksizlikleri ve ‘agresif davranışları’ yüzünden onları sevmediklerini söylüyor. Sonuç olarak katılımcıların % 26’sı ‘Kuzey Kafkasya’nın Rusya’dan ayrılmasına’ sıcak bakıyor ama % 40’lık bir kesim ise, bunun sorunu çözeceğinden şüpheli.

Kommersant gazetesi, katılımcıların % 32’si Moskova’da mahkeme tarafından yasaklanan yasadışı Göç Karşıtı Hareket’in faaliyetlerinin doğruluğunu belirtirken, ‘sadece % 17’lik bir kesimin Naşi hareketinin faaliyetlerini olumlu görmesine’ dikkat çekti.

Anket, şehirde yaşayan Rus gençlerin % 37’sinin Manej Meydanındaki gibi olaylara katılacak kişiler ‘tanıdıklarını’ ve bu tür daha fazla olayın meydana geleceği konusunda ‘neredeyse hiçbirinin şüphesi olmadığını’ ortaya çıkardı. Katılımcılardan biri ‘Nerde ve ne zaman?’ sorusuna ‘Bilmiyorum ama kesinlikle olacak’ şeklinde cevap verdi.

Paul Goble

22 Nisan’da Window on Eurasia’da yayımlanan bu yazı Ajans Kafkas tarafından Türkçeye çevrildi

Bir cevap yazın