Kafkasya'da Rus nüfus hızla azalıyor

railway

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Moskovskıye Novosti gazetesinin yazarı İvan Suhov son yazısında Kafkasya bölgelerinde Rusların azınlık durumunda olduğunu yazdı.

Suhov’a göre özellikle Dağıstan’da halkın yüzde 88’i Rusça konuşsa da Rusların sayısı büyük bir hızla azalıyor.

Mahaçkale şehir girişinde Rus bayan öğretmenin anıtı bulunuyor. Anıtın açılış törenine katılan yerel hükümet yetkilileri Rusların bölge gelişimine katkıları konusunda açıklama yaparak öncelikleri arasında onların geri dönüşüm projelerinin olduğunu söylediler. Çeçenistan ve İnguşetya’da da benzer girişimlerin yapılmasına rağmen bölgeyi terkeden Ruslardan sadece 5 bininin geri döndüğü ifade ediliyor. Kizlyar Kazak atamanı Nikolay Spirin’in sözlerine göre Dağıstan’da toplam 40 bin Rus ikamet ediyor. 2002 genel sayımına göre ise bu sayının iki misli fazla olduğu belirtiliyordu. Spirin bölge savaşının Rusların taşınması konusunda en önemli etken olduğunu savunarak iş adamlarının önemli bir kısmının direnişçi gruplara haraç ödemek zorunda kaldığının altını çizdi. Bunun yanı sıra insanların işsiz kalması ve eğitim haklarının gerçekleştirilememesi de önemli etkenler içerisinde sıralanıyor.

Resmi kaynaklarda yer alan rakamlara göre Kuzey Kafkasya Federal Dairesinin genel nüfusunun yüzde 29.9’u Ruslardan, yüzde 16.2’si Çeçenlerden, yüzde 8.5’i Avarlardan, yüzde 5.6’sı Kabardinlerden, yüzde 5.3’ü Dargin, yüzde 5.2’si Osetin, yüzde 5’i İnguş, yüzde 4.3’ü Kumık, yüzde 3.9’u Lezgi, yüzde 2’si ise Karaçaylardan oluşuyor.

Dağıstan’da 14 büyük etnik grup bulunuyor. Doksanlı yıllarda ilk beş içerisinde Rusların da isimleri yer alıyordu. Çeçenistan ve İnguşetya’yı ise SSCB sonrasında 350-400 bin Rusun terkettiği ifade ediliyor.

Bölgede ikamet eden Rus vatandaşların temsilcilerinin görüşüne göre Kremlin sarayının bu konuyu gündemine taşıması ve öncelikleri arasına alması gerekiyor. Rusların bölgeyi terketme sürecinin tamamlanmasından sonra Kuzey Kafkasya’nın bağımsızlığına kavuşacağı tahmin ediliyor. Bölge Ruslarının endişelerine rağmen sorunun çözümü için acil adımların atılması beklenmiyor.

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=161507

Bir cevap yazın