12 milyon dolarlık şova vize: Rusya olimpiyat ateşini uzaya götürecek

1amesale

Bu yıl başında gündeme gelen ve 12 milyon dolar maliyet çıkarılan “olipiyat fantazisi” tekrar gündemde.  Rusya, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için taşınacak olimpiyat ateşini açılış törenleri öncesi uzaya götürecek. Teknik hazırlıklara başlayan Rusya, meşaleyi Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine de çıkaracak. Tüm Rusya’yı dolaşacak olimpiyat meşalesinin dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın dibine indirilmesi de planlanıyor.

Soçi Kış Olimpiyatları hazırlıklarını sürdüren Rusya, gösterişli bir açılış töreni için çok özel çalışmalar planlıyor. Soçi’de düzenlenen programda açıklamada bulunan Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksander Jukov, “Rusya uzaya 50 yıl önce ilk insanı gönderen ülke idi. Şimdi de uzaya ilk olimpiyat ateşini taşıma şansına sahip. Bu gurur verici” dedi.

Cihan’ın Ria Novosti’ye dayandırdığı haberine göre, Rusya uzay ajansı Roscosmos Başkan Yardımcısı Vitali Davidov, teorik olarak bunun mümkün olduğunu, ancak projeyi henüz geliştrimediklerini söyledi.

Oyunlar başlamadan 20 gün önce Olimpiyat Meşalesi’nin Rusya’nın farklı bölgelerinde dolaşmaya başlaması planlanıyor. Meşale, Elbrus’un 5 bin 642 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkarılacak. Ardından dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın 1637 metre derinine indirilecek.

Antik Yunan’da barışın sembolü olarak kullanılan Olimpiyat ateşi, Olimpiya’da yakılarak tüm dünyada oyunlardan önce dolaştırılıyor. Mercek aracılığı ile güneş enerjisi kullanılarak yakılan ateş, ilk kez 1936’da Berlin Olimpiyatları’nda programa dahil edildi. Kış olimpiyatlarında meşale turu ise 1952 Oslo Olimpiyatları ile başladı.

Konu 21 Şunat 2011’de TürkRus.Com’a şu şekilde haber olmuştu:

12 milyon dolarlık şov: “Soçi olimpiyat meşalesini uzaydan yakalım!”

2014 Soçi Kış Olimpiyatları, sadece uluslararası bir spor organizasyonu olarak değil, Rusya’nın dünyadaki imajını parlatacak bir fırsat olarak da algılanıyor. İşte bu yüzden Rusya, “bugüne kadar yapılmayanı yapmak” için kolları sıvadı. Uzay ajansı Roskosmos’a görev verildi: “Olimpiyat ateşini uzaydan yakacak bir yol bulun!”

Life News sitesinin haberine göre, ilk akla gelen plan, olimpiyat ateşini özel bir kapsülün içinde Soçi’den Rus uzay istasyonuna yollamak, oradaki kozmonotlara ulaşan meşaleyi daha sonra yeniden Soçi’ye getirmek. Ancak bunun için “zaman sorunu” olduğu vurgulanıyor. Yetkililer, “Bir uzay aracının istasyona gitmesi 2 gün sürüyor, o kadar vaktimiz yok” diyor.

Sitenin haberine göre, bu proje için 360 milyon rublelik (yaklaşık 12 milyon dolar) bütçe gözden çıkarılmış.

Bir başka alternatif olarak, olimpiyat ateşinin fiziken değil de, bir ayna sistemiyle uzay istasyonuna yansıtılması ve oradan olimpiyat stadına geri dönerek “sembolik” olarak ateşlenmesi düşünülüyor.

Bu amaçla oluşturulan komitenin olası alternatiflere kafa yorduğu da haberde vurgulanıyor.

8.7.2011

Bir cevap yazın