Kafkasya Forumu'ndan Nefret Söylemi Yasa Kampanyası'na Destek

Bir çok STK ve bireysel katılımlar ile katılımcı yelpazesini genişleten platform, evrensel insan haklarına uygun bir düzenleme yapılmasını talep ediyor.

 

“KAFKASYA FORUMU DA NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI ÇIKTI”

Temel insan hak ve hürriyetlerini ön planda tutan Kafkasya forumu da, toplumları kutuplaştırma gücü olduğu söylenen “nefret söylemi”nin önüne geçmek için oluşturulan Nefret Söylemi Yasa Kampanyası Platformu’na destek verdiğini açıkladı. Platform, toplum içinde ırk, dil, din, cinsiyet ve siyasi görüş gibi ayırıcı özelliklere karşı yapılan ön yargılı yaklaşımların “ötekileştirici” bir bakış açısına yol açtığını belirtiyor. Türkiye’de “nefret suçları” ile ilgili bir yasal düzenlemenin olmaması nedeniyle bu konuda bir baskı unsuru oluşturduklarını kaydeden platform, “nefret söylemi” nin mağdur gruplar ile toplum arasındaki iletişim kopukluğunun sebebi olduğunu ifade ediyor. Platform, bu nedenle mağdur grupların haklarının korunması için cezai yaptırımların uygulanması gerekliliğinin de altını çiziyor.

NEFRET SÖYLEMİNİN MEDYA DİLİNDEN ÇIKARILMASI GEREKTİĞİ VURGULANIYOR

Nefret söyleminin medyada geniş yer almasını eleştiren platform, bu durumun toplumsal düzenin bozulmasına ve farklı gruplar arasında şiddet eğiliminin görülmesine neden olduğunu belirtiyor. Bilgilendirme toplantıları yapan platform, medyada görülen nefret söylemini engellemek ve barış gazeteciliğine destek olmak fikriyle de çalışmalar yapıyor.

Platormun kampanya kapsamında düzenlediği online imza kampanyasının linkiyse şu şekilde:

http://imza.nefretme.org/nefret-suclari-yasasi-istiyorum/

 

Bir cevap yazın