Soçi'nin Olimpiyatlar için Berbat Bir Seçim Olmasının Nedeni

Moskovsky Komsomolets 27 Haziran tarihinde, kayak yaparken kayıp bir iPhone bulup yerel polis merkezine götüren bir adam hakkında bir makale yayınladı. Adam tüm çabasına rağmen tutuklandı, dayak yedi ve dört aylık bir gözaltı süresinden sonra yargı önüne çıkarıldı.

Polis vahşeti, mahkemelerin yetersizliği, yolsuzluğu ve suçsuz insanların uzun mahkûmiyet süreleri hakkındaki hikâyeler artık Rusya’da sürpriz ya da rezalet olarak karşılanmıyor. Bu davadaki önemli kısım, olayın 2014 Kış Olimpiyatları kenti olan Soçi’de meydana gelmiş olması. Adam geleceğin Alpler’i olan Krasnaya Polyana’da kayak yapıyordu. Hapis güncesinde; polis, savcı ve hakimlerin masum insanları, para sızdırmak ve iş koparmak için ödeme yapılana kadar hapiste tutan bir suç örgütü olarak hareket ettiklerini iddia ediyor.

Moskovsky Komsomolets herhangi bir İngiliz tabloid gazetesinin sansasyonel, dedikoducu ve pek güvenilir olmayan Rus versiyonudur. Hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu gazetenin yorumundaki olaylar tartışmalı bir nitelik taşımakla beraber, otoriteler, tutuklanan adamın bir cezai geçmişi olduğu ve telefonu gözaltına alınmadan önce iki hafta boyunca kullandığı şeklinde karşılık veriyorlar. Bu durum da sorunun bir parçası. İddialar oldukça ciddi ve Soçi’deki hukuki uygulamalara gölge düşürüyor. Yetkililer olayı inceleyeceklerini taahhüt ettiler. Fakat geçmiş deneyimlerden yola çıkarsak, bağımsız bir soruşturma yürütülmesi ve gerçeğin inandırıcı bir şekilde kanıtlanması olasılığı çok az.

Bu olayda polis suçsuz olsa dahi, bu durum yolsuzluk ve kanunsuzluğun Olimpiyatları çepeçevre kuşatmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Geçmişte de Soçi polisi ve savcıları hakkında suçlamalar bulunmaktaydı. Bu yılın başında, Soçi yargı sistemindeki yolsuzluğu açıkça ortaya çıkarması sonrasında polis tarafından işkenceye uğradığı iddia edilen eski yargıç Dmitry Novikov ile ilgili bir dava gün yüzüne çıktı. İnsan hakları savunucuları ve sürgüne gönderilmiş iş adamları tarafından Londra’da oluşturulan Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Nisan ayında yolsuzluğa karışan Rus yetkililerin isimlerini içeren ve aralarında Soçi’den isimlerin de bulunduğu bir liste yayınladı.

Soçi Olimpiyatları ibret verici bir Rus hükümet projesidir. Kış olimpiyatlarına yönelik yetersiz altyapıya sahip bir sayfiye yeri olan, tamamen elverişsiz bir mevkide başlatılmış, faydasından çok zarar sağlayacak olan bir projedir. Yakın zamanda Krasnador Bölgesi’nde yaşanan sel felaketi bu gerçeği bir defa daha hatırlatmıştır.

Rusya’da yolsuzluk çok yaygın şekilde görülmektedir ve hükümetin sorumluluğundaki çoğu şeyde hırsızlık ve adaletsiz fon dağıtımı gerçekleşmektedir. Bütçe aşımı muazzamdır. $8,5 milyar olan gerçek bütçenin, önceki üç kış olimpiyatlarının toplam bütçesini aşacak olan $35 milyar gibi bir rakama kadar şişirilmesi olasıdır. Bu şekilde çok büyük miktardaki kamu ve yarı-kamu kaynağının zimmete geçirilmesi, hem Soçi Belediyesi hem de Krasnodar Bölge İdaresi’nin her seviyesinde yolsuzluk yapan memurların oluşturduğu çok geniş bir şebekeyi göstermektedir.

Bu şebekelerle ilgili problem, merkezi hükümetten tamamen bağımsız bir şekilde hareket ediyor olmalarıdır. En başından beri projenin başlıca lobicisi durumunda olan Vladimir Putin için, Soçi’de başarılı bir olimpiyat gerçekleştirilmesi bir onur meselesidir. Putin kendi görev süresinde gelişen bu mafya devletini kontrol etmekten acizdir. Olimpiyatlara 18 ay kalmışken kanunsuzluk her geçen gün daha da kötüye gitmektedir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi beş yıl önce Olimpiyat kararını Soçi’den yana kullanırken iki kere düşünmeliydi. Eğer şu an şahit olduğumuz kanunsuzluklar oyunlar süresince de sürecek olursa, örneğin Soçi Olimpiyatları sırasında taraftarlardan biri tutuklanıp gözaltında dayak yerse ya da polis memurlarından biri olimpiyat ziyaretçilerine karşı işlenen hırsızlık ve cinayetlere müdahale etmezse, komite kabahati kısmi olarak üstlenmek durumunda kalacaktır.

The Moscow Times – Alexei Bayer / 8 Temmuz 2012
Çeviri: Dilek Soykuvvet

Bir cevap yazın