Kafkasya Forumu – Samsun Sözlü Tarih Çalışmaları

Geçtiğimiz aylarda Kafkasya Forumu alan örgütlenmesi olarak kurulduğu ilan edilen “Samsun Kafkasya Forumu” , gerçekleştirdiği “Kafkasya Okumaları”’nın ardından şimdide Samsun bölgesindeki Çerkeslerin sürgün ve diaspora hafızasını belgelemek için projelendirdiği Sözlü Tarih Çalışması ile devam ediyor.

Proje kapsamında Samsun merkez ve köylerindeki Çerkes yaşlıları ile yapılan görüşmelerin kayıt altına alınarak yok olmak üzere olan bir neslin hafızasının belgelenmesi amaçlanıyor.

Bu çerçevede sözlü tarih projesi üç temel ayak üzerinde temellenmiş durumda;  “Sürgün öncesi ve sonrası hatıralarla şekillenen kimlik algısı”,” Cumhuriyet’in kurulması sürecinde yaşanan çeşitli kırılmalar” ve “Son 30 yılı kapsayacak şekilde köylerden şehirlere yapılan göçün bölge Çerkes kimliği üzerinde yaptığı etki”. Sözlü tarih çalışması, bir neslin gözünden bu üç temel soruna yönelik yaklaşımları kayıt altına almayı hedefliyor.

Proje sonucunda elde edilen video kayıtların belgesel formatında kamuya açılması planlanmaktadır. Bu güne kadar 15 saate yakın görüşme kayıt altına alınmış olup önümüzdeki aylarda da köylere yapılacak ziyaretler çerçevesinde kayıtların arttırılması planlanmaktadır. Bu çerçevede sözlü tarih çalışmasına katkıda bulunmak isteyenler, aşağıdaki irtibat adreslerinden bize ulaşabilirler.

Tel: 0538 842 68 88

E-Mail: forumsamsun@kafkasyaforumu.org

Bir cevap yazın