Almanak 2012 Nisan

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak3″]<<Mart[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak5″]Mayıs >>[/next_button]

 

Nisan 2012

Çeçen yazar Nobel’e aday gösterildi

Çeçen yazar Kanta İbragimov “Şafak” adlı son romanıyla Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterildi.

İbragimov ikinci kez Nobel adayı oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 2010 yılında “Çocukların Dünyası” romanıyla Çeçen yazarı Nobel’e aday göstermişti.

Ekonomi profesörü olan Kanta İbragimov halen Çeçen Yazarlar Birliği Başkanı ve Rusya Yazarlar Birliği üyesi. İlk romanı “Geçmiş Savaşlar” (1999) yılında yayınlandı. “Gri Kafkasya”, “Tarih Öğretmeni”, “Doğu Masalı” ve “Sorunlar Evi”, 20’nin üzerinde çalışması bulunan yazarın diğer önemli eserleri arasında gösteriliyor.

***

Soçi’de 2014 Olimpiyat gönüllüleri seçimi başladı

Soçi yönetimi ve ‘Gönüllülük Geliştirme Merkezi’ Nisan başında 2014 Soçi Olimpiyatları için gönüllü seçimine başlandığını açıkladı.

Soçi gönüllüleri Olimpiyat misafirlerini otogar ve havaalanlarında karşılayacak ve onlar için şehir rehberliği yapacaklar.  Gönüllü seçimlerinin altı bin gönüllü başvurusunun alınması ile tamamlanması planlanıyor. Şu ana kadar en küçükleri 14, en büyükleri 77 yaşında olan 900’den fazla Soçi’li gönüllülük için başvuruda bulundu. Alınacak altı bin başvurudan 3300 gönüllü seçilecek, 700 başvuru da yedekte tutulacak. Tüm adaylar özel antrenmanlardan geçecek, sportif ve kültürel faaliyetlere katılacaklar.

***

Nosochi2014 İnisiyatifi Anti-Maskot Yarışması Düzenledi

Uluslararası çapta başlatılan ve Türkiye organizasyonunu Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin üstlendiği Anti-Maskot Yarışması sonuçlandı. Yarışma sonucunda dereceye giren tasarımlar için Bağlarbaşı Derneği’nde bir ödül töreni düzenlendi. Yarışmada, halk oylaması ve jüri seçimleriyle belirlenen 1.lik ve 2.lik ödülüne Aydan Çelik layık görülürken 3.lük ödülünü Hakan Naç’ın tasarımı aldı. Jüri halk özel ödülünün sahibi ise Enise Şurdum oldu.

Rusya’nın, Çerkes Halkı’nı soykırıma tabi tuttuğu Soçi kentinde gerçekleştireceği 2014 Soçi Olimpiyatları’nı temsil etmek için 4 maskot belirlemesinin ardından NoSochi 2014 inisiyatifi tarafından başlatılan, Türkiye Organizasyonunu Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin üstlendiği Anti-Maskot yarışması düzenlenmişti. Söz konusu yarışmanın sonuçları İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Pazar gecesi saat 20.00′da başlayan törenin açılış konuşmasını, Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği Başkanı Ümit Duman ve Kafkasya Forumu Aktivisti Emrah Yeşilyurt gerçekleştirdi. Törende 1.lik ve 2.lik  Taraf Gazetesi Yazarı ve Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Kentel’den aldı. Araştırmacı Yazar Sefer Berzeg tarafından verilen 3′ lük ödülü ise Hakan Naç adına Ümit Duman’a verildi. Yarışmaya katılan tüm tasarımcılara katılım belgesi verilen gece, maskot sergisi ve kokteylin ardından son buldu.

***

ÇHİ, Anadil Eğitimi, Radyo ve Televizyon talebiyle Kayseri’de bir miting düzenledi

Çerkes Hakları Kayseri Miting Komitesi tarafından Organize edilen Miting, Fuar yolu Zümrüt Parkı’ndan itibaren oluşturulan kortejle başladı. Yaklaşık 1 kilometrelik mesafe “Anadilde eğitim istiyoruz”, “Anadilim onurum, savaşırım korurum”, “Asimilasyona hayır”, “Anadilde televizyon istiyoruz” şeklinde sloganlarla geçildikten sonra Miting alanına ulaşıldı.

 

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak3″]<<Mart[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak5″]Mayıs >>[/next_button]

 

Bir cevap yazın