Almanak 2012 Ağustos

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak7″]<<Temmuz[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak9″]Eylül >>[/next_button]

 

 Ağustos 2012

Rusya’nın ilk İslami Televizyon Kanalı Yayında

Kafkasya’dan da izlenebilen Rusya’nın ilk İslami televizyon kanalı El-RTV (AL-RTV) yayına başladı. Televizyon kanalının genel yayın yönetmeni Avrasya Televizyon ve Radyo Akademisi başkanı yardımcısı Rustam Arifcanov oldu. Kanalın yönetiminin Rusya’nın tüm büyük İslami örgüt (Rusya Müftüler Konseyi, Müslüman Merkez Din İdaresi, Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi, Rusya İslami Uzlaşı Birliği, Tataristan, Çeçenya, Başkurdistan, Dağıstan müftülükleri) temsilcilerinin yer aldığı bir konsey tarafından yürütüleceği belirtildi.

Moskova Müftülüğü Merkezi Dini İdaresi (TSDUM) Başkanı ve El-RTB televizyonu yönetim kurulu üyesi Albir Kırganov, kanalda İslam tarihi ve kültürü hakkında bilgi aktaran programlar yayınlanacağını, Müslümanların sorunlarının gündeme getirileceği, kanalın şimdilik uydu üzerinden yayın yapacağını, 2015’te Rusya’da dijital yayına geçilmesiyle birlikte daha ulaşılabilir olacağını aktardı.

***

Rus Taraftarlardan Anji Mahaçkale’ye Irkçı Saldırı

Kafkasyalılara yönelik ırkçı saldırıların arttığı Rusya’da, hedeflerden biri de Dağıstan’ın Anji Mahaçkale futbol kulübü oldu.

Güvenlik nedeniyle Avrupa maçlarını kendi evi Mahaçkale’de oynamasına UEFA’nın müsaade etmediği Anji Mahaçkale kulübü, Hollanda’nın AZ Alkmaar ekibi ile Moskova’da oynadığı konuk etti. Mücadele yüzlerce Rus taraftarın ırkçı saldırılarına sahne oldu.

Moskovalı ırkçı taraftarlar Nazi selamı ve “Rusya Ruslarındır. Kafkasyalılar Evlerine!” sloganları eşliğinde Anji’li futbolculara yabancı madde attılar. Anji Mahaçkale’nin Hollandalı teknik direktörü Gus Hiddink “Bunların gerçek futbol taraftarı olduğundan emin değilim” derken, ekibin hücum oyuncularından Şamil Lahiyalov “Galiba Avrupa maçlarını Moskova yerine kendi evimizde oynasak bizim için daha iyi olacak” şeklinde konuştu.

***

Çeçenya yönetimi komşu İnguşetya ile idari sınırların net olarak belirlenmesi için komisyonu kuruyor.

Çeçenya parlamento başkanı DukvakhAbdurahmanov “Sınırların belirlenmesinde sadece arşiv belgeleri temel kriter olabilir” derken, Çeçenya Arşiv İdaresi Müdürü Magomed Muzayev’in ifadesine göre, komisyonun temel görevi, birleşmelerinden önce iki cumhuriyet arasındaki sınırları belgelere dayalı olarak tespit etmek olacak. Ancak hangi birleşmeden söz edildiği hakkında bilgi verilmiyor.

İnguşetya’nın MAŞR insan hakları örgütü başkanı Magomed Mutsolgov, bu tartışmaların her iki tarafa da zarar vereceğini düşünüyor. Mutsolgov “Sınır konusu maalesef bölge başkanlarımızdan kaynaklanıyor. Zira Çeçenler ve İnguşlar, ne Kadirov ne de Yevkurov henüz yokken kendi sınırlarını biliyorlardı. Eğer Kadirov ve Yevkurov arasında kişisel bir mesele varsa onu insanca çözmeleri gerekiyor” dedi.

İnguşetya ve Çeçenya arasındaki sınırların belirlenmesi için oluşturulan komisyonların başkanları olan İnguşetya Başbakanı Musa Çiliyev ile Çeçenya Parlamentosu başkanı Dukvakh Abdurahmanov ilk kez İnguşetya’nın başkenti Magas’ta bir araya gelerek ilk görüşmeyi yaptı. Görüşme sonrasında Musa Çiliyev  organizasyon meseleleri ile hangi guruplar, hangi istikamette çalışacaklarına ilişkin konuları ele aldıklarını, sonuc için uzun süre beklenmeyecek yapıcı bir çalışmaya odaklandıklarını açıkladı.

Abdurahmanov ise görüşmenin ardından komisyonun yapacağı çalışmalar henüz ileride olduğunu, tartışmaların komisyon içinde kalacağını, ortak bir fikre varıp Çeçenya ve İnguşetya başkanlarına sunacaklarını, hiçbir zaman İnguş ve Çeçen halkları arasında tartışma ve anlaşmazlık olmadığını bundan sonra da olmayacağını belirtti.

 

 

[next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak7″]<<Temmuz[/next_button][next_button color=”red” link=”/tr/2012almanak9″]Eylül >>[/next_button]

 

Bir cevap yazın