STG, Sochi 2014 Kampanyasını Başlattı

Soçi Olimpiyat oyunlarının başlamasına bir yıldan az bir süre kala, Sınır Tanımayan Gazeteciler aktivistleri; bugün (01.03.2013), Rusya’da saldırıya uğrayan ve öldürülen gazetecilerin cezasız kalan suçlarına dikkat çekmek amacıyla, olimpiyat halkalarını kanlı bir muşta gibi gösteren 70 metrelik afişleriyle Paris’deki Rusya Büyükelçiliğinde toplandılar.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri  Christoph Deloire,” Bu eylemi , Rusya’daki gazeteciler, blog yazarları ve insan hakları savunucularına olan desteğimizi, enformasyon özgürlüğüne olan ihtiyacın Rusya için  gerekli olduğu bu dönemde yenilemek amacıyla yapıyoruz.” dedi.

“2000 senesinden beri, yaptıkları işlerle bağlantılı olarak 28 gazeteci öldürüldü. Elbette bu gazetecilere saldıran ve öldüren kişilerin cezasız kalmalarına karşı savaş sürmeli ve çok gerekli. Fakat, Putin rejimi etkisini yitirmeye başladıkça, sivil topluma yönelik  sürekli tehdit içeren yeni ve korkunç yasalar çıkmaya devam ediyor. Öyle ki, devlet yetkilileri, zamanı gelince kullanacakları, baskıcı kanuni yaptırımlara sahip oluyorlar.

“Rusya’nın, gururlu,dinamik ve modern imaj yaratma çabalarını yok saymak gibi bir amacımız yok fakat Olimpik oyunlarda  kurgulanan ve uluslararası  arenada sağlanmış mutabakat bizi kandırmamalı. Odaklanılması gereken gerçek olaylar, bu açıdan bakıldığında kayak pistlerinde değil ve şu an Rus sivil toplumunun bizlere olan ihtiyacı her zamankinden fazla.

“Bu kampanyayı başlattık çünkü diğer bir amacımızda Rusya sınırlarını da aşan bu meydan okumayı gerçekleştirmek. Rusya bölgesel bir model ve Moskova’nın sesi uluslararası arenada ses getirmekte. Birçok hükumet dünyanın en geniş coğrafyalı ülkesinde, gözden ırak bir şekilde devam eden bu savaşın çıktılarını beklemekte. Birçok ülke, Azerbaycan gibi, Rusya’nın kendi baskıcı tedbirleri içinde çatırdamasını memnuniyetle karşılıyor.”

ÇIĞ GİBİ GELEN  BASKI YASALARI

Putin’in geçen mayısta başkanlığa dönmesi ile; devlet, bilgi özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik yasaları sağanak halinde geçirmeye başladı. Bunlarla beraber, İnsan hakları özelinde çalışan STK(Sivil  Toplum Kuruluşları) ve resmi olmayan inisiyatif grupları daha da zor durumlarda kaldı. Ve  bu yeni suç yasalarına göre tekrar tanımlanan devlet sansürü ve karalama modeli, bu kanunların yasallaşması ile hız kazandı.

Daha küçük siteleri koruma adı altında, devlet tarafından  “federal bir hükumet ajansı”na, kendilerini savunma hakkı verilmeden ve mahkeme kararı alınmadan “habis” internet sitelerini engelleme ve kapatma yetkisi verildi.

Geçtiğimiz aylardan beri, Duma; tüm sınırları içinde  “asayiş sağlama”yı sağlayacak kanunlar üzerinde çalışıyor. ”Vatan hainliği” ve “Devlet sırrı”  kapsamının, olabildiğince genişletilmesi hedefleniyor. İnternet sansürünü engelleyen kanuni unsurlar  kaldırılacak. “Gerçek inananları gücendirmek” şiddetli şekilde cezalandırılacak. Bunlara baktığımızda, kontrol hırsı çok rahat görülebiliyor.

KAFKASYA’DAKİ GAZETECİLERE “NORMALE DÖNMEK” YOK

Kremlin’in böbürlenmelerine  ve son zamanlarda  uluslararası medyanın sağır eden sessizliğine rağmen, Kafkasya’nın durumu maalesef “Normale dönmek” ten  başka herşeye benziyor. Çeçenistan’da,  savaş tramvası geçiren  bir halkın yorgunluğu ile polis devletinin sonucu olan dehşet verici  sessizlik birleşince, görece istikrar sağlanmış oluyor.

Bu şiddet, Dağıstan, İnguşetya ve Kabardey-Balkar Cumhuriyetleri gibi başka yerlere sıçramış durumda, bu cumhuriyetlerde son on yıldır gizli ve beyan edilmemiş bir iç savaş devam etmekte; islami tabanlı bir “ başkaldırı” bahanesi ile, insan hakları ihlalleri ile beslenen devlet güvenlik güçleri, buradaki halklarda maddi ve manevi hasar yaratan bu savaşı devam ettirmekte.

Zorla alıkoyma ve kaybolmalar, bombalamalar, hukuk dışı infazlar ve her türlü karaborsa olayları, haber sağlayıcıları için çok hassas konular. Ve öldürülen gazeteciler listesi uzamaya devam etmekte. Failimeçhul olan gazetecilerden yakînen bilinen Anna Politkovskaya, Natalia Estemirova, Abdulmalik Akhmedilov, Khadzhimurad Kamalov ve diğerleri.

KALICI CEZASIZLIK

Haftalık bağımsız Chernovik dergisinin etkili kurucusu Khadzhimurad Kamalov’un öldürülmesinin üzerinden 1 sene geçti ve soruşturma da hâla bir gelişme yok. Sebebi nedir?Anna Politkovskaya cinayetini nazmettiricisi neden hala bulunamadı? Oleg Kashin ve Mikhail Beketov’un maruz kaldığı saldırılar, üst düzey yetkililerin söz vermelerine rağmen, neden çözülmedi?

Bununla ilişkilendirilebilen durum; şiddetin devam ettiği. Yaptıkları işlerden dolayı ,2012 de, 33 gazeteci fiziksel saldırıya maruz kaldı ve en az 2 gazeteci öldürüldü.

Bir cevap yazın