Çerkes Aktivisitlere Yönelik Baskıya Son Verin!

Flag_of_Adyghea

13 Aralık 2013 Cuma günü, Rus güvenlik birimleri tarafından çok sayıda Çerkes aktivistin tutuklandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Çerkesya’nın çeşitli bölgelerinde sivil toplum örgütlerinde aktif olarak çalıştıkları bilinen İbrahim Yağan, Ruslan Kabiyev, Ruslan Çeş, Yevgeni Tesh’u, Acumij Hilmi, Amin Zeh ve Adnan Khuade evlerinden alınarak sorgulanmak üzere Krasnodar’a götürüldükleri, evlerinde yapılan aramalar sonucu kişisel eşyalarına el konulduğunu haber aldık.

Çerkes Sivil Toplum Örgütlerine karşı 2000 yılından beri uygulanan politikaların bir devamı olarak gördüğümüz bu operasyon, Çerkes muhalefetini ve Diasporayı sindirmeyi hedeflemektedir. Çerkesya’da herhangi bir sivil muhalif harekete yaşam alanı bırakmayan, daha önce defalarca yaptığı gibi, özellikle Soçi Olimpiyatlari’nin hemen öncesinde Çerkeslerden gelebilecek sivil eylemleri engellemek isteyen Rusya, haksız, yasadışı ve keyfi bir uygulama ile aktivistleri baskı altına almak istemektedir

Rusya Federasyonu yetkililerinin bu hukuksuz davranışı kınıyor, aktivistlerin özel eşyalarını iadelerini ve üzerlerindeki baskının kaldırılmasını talep ediyoruz.

Kafkasya Forumu

Bir cevap yazın