Af Örgütü’nden Süleymanova için “ACİL EYLEM” çağrısı

Uluslararası Af Örgütü Amnesty, Arubika Süleymanova’nın sınırdışı edilmemesi için kampanya başlattı.

 16 Şubat’ta oturma iznini yeniletmek Yabancılar Dairesi Başkanlığına giden Arubika Suleymanova, Türkiye’den sınırdışı edilmek üzere göz altına alınmıştı. Kafkas diasporası örgütleri, bağımsız aktivistler ve avukatının çabaları sonucu İstanbul’daki Kumkapı Yabancılar Misafirhanesi’nden Kocaeli Yabancılar misafirhanesine nakledilen Suleymanova, oluşan baskının ardından serbest bırakılmıştı. 55 yaşında olan ve ve şeker hastası olup bir böbreği bulunmayan Süleymanova serbest bırakılmış olmasına rağmen sınır dışı kararı kaldırılmış değil.

Sınır dışı kararının halen devam etmesi üzerine konuyu gündemine alan Uluslararası Af Örgütü Amnesty, acileylem.orgadlı adres üzerinden bir bildiri yayınlayarak, uluslararası imza kampanyası başlattı. Amnesty’nin yayınladığı bildiri şu şekilde;

55 yaşındaki Arubika Süleymanova sınır dışı edilmesin!

Çeçenistanlı 55 yaşındaki Arubika Süleymanova sınır dışı edilebilir. Rusya’ya geri gönderilmesi durumunda işkence veya kötü muameleye uğrama riskiyle karşı karşıya olan Süleymanova Türkiye’ye ilk kez Haziran 2012 tarihinde geldi ve 2013 yılında her yıl yenilenmek üzere geçici oturma izni aldı.16 Şubat 2015 tarihinde oturma iznini yeniletmek üzere Yabancılar Daire Başkanlığı’na giden Süleymanova Türkiye’den sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı. Önce Kumkapı Yabancılar Misafirhanesi’ne, ardından Kocaeli Yabancılar Misafirhanesi’ne götürüldü. Şeker hastası olan ve bir böbreğini kaybetmiş bulunan 55 yaşındaki Süleymanova 5 Mart’ta sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı ancak sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya.  

Süleymanova, Rusya’da “terörizme kaynak sağlamak” ile suçlanıyor. Avukatlarına göre bu suçlamalar Süleymanova’nın 2010 yılında oğluna 10,000 Ruble göndermesine dayandırılıyor. Bir Çeçen silahlı grubuna giren oğlu daha sonra öldürülüyor. 

Sınır dışı edilme emri, ülkeye girmelerinin yasak olmasına rağmen Türkiye’de bulunan kişilerin sınır dışı edilmesine izin veren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 45/1. maddesine dayandırılıyor. Sınır dışı edilme emri ayrıca kamu düzeni ve kamu güvenliğine tehdit oluşturması ile temellendiriliyor. Süleymanova’nın sınır dışı edilmesini durdurmak üzere mahkemeye başvuran avukatlar, onun Rusya’ya geri gönderilmesi durumunda işkence tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtiyor. Kanunlara göre böyle bir başvurunun askıya alma etkisi var. Bir başka deyişle kişi, başvuru sonuçlanana kadar ülkeden sınır dışı edilmemeli. Ancak daha önce başvuru süreçleri sonlanmadan Türkiye’den sınır dışı edilen kişiler bulunuyor. 

Arubika Süleymanova’yı Rusya’ya geri göndermek ya da Rusya’ya geri gönderilme riski altında olacağı üçüncü bir ülkeye göndermek, onu işkence veya diğer kötü muameleye uğrama ve adil olmayan bir şekilde yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacaktır.

Dilekçemizi imzalayın ve Türkiye yetkililerine Süleymanova’yı Rusya’ya ya da kendisini Rusya’ya geri gönderecek başka bir ülkeye göndermeme çağrısında bulunun. 

AjansKafkas

İmza kampanyasına katılmak için tıklayın.

Bir cevap yazın