Türkiye Çeçenlere İhanet Edecek Mi?

Rusya arzu ettiği iadeler konusunda Türkiye ile yakın çalışmayı umuyor

Vzglyad gazetesine göre geçen hafta sonunda, Devlet Duma’sı cezai soruşturmalar ve suçluların iadesi hususundaki yardımlaşmayı içeren Rus – Türk anlaşmasını onayladı.

Anlaşma 2014 yılında Ankara’da imzalandı. Bununla birlikte, bir sürpriz gerçekleşmesi mümkün olmasa da Türk tarafı anlaşmayı onaylamadı.

Rusya anlaşmanın onaylanması ile iade sürecinin hızlanmasını umuyor. Moskova ilk olarak, Türk yetkililerin basına tutuklandıkları hakkında defalarca demeç verdiği “Çeçen militanlar” olarak adlandırdığı kişilerin iadesini istedi.

Yaşadıkları ülkede, ulusal bazdaki iktidar yapılarını belirleyen Çeçenlerin Türkiye’deki sayısını saptamak zor.

Türkiye’deki Çeçen aktivistlerin sayısının on binleri bulduğu söyleniyor.  Fakat Çeçen savaşına katılan militanların sayısı 800 kadar. Çeçenler’in bir kısmı İstanbul ve banliyölerinde bir kısmı da Yalova’da ikamet ediyor.

Anlaşmanın onaylanmasını en çok, geçen sene Türk yetkililere “tehlikeli suçluların” iadesi için 3 defa çağrıda bulunan Ramzan Kadirov bekliyor.

Şüphesiz ki o doğal düşmanlarını kastediyor: Mahran Saidov, Aslanbek Vadalov ve Tarhan Gaziev. İkinci olarak, Moskova’nın yardımı ile Adalet Bakanlığı ve ABD Dış ilişkileri Bakanlığı, Suriye ve Irak’taki askeri operasyonlara katılan tehlikeli teröristleri listeledi. Kavkaz Reali’ye göre Gaziev bu ülkelerin hiç birinde bulunmadı.

Kadirov, Ishkhoy-Yurt’ta 10 polis memurun öldürülmesiyle ilgili olarak Vadalov’u; ,Buragoy Humida Vismatova köyünde yaşanan cinayet ve Başkan yardımcısı Valentin Vlasova’nın kaçırılmasın yanı sıra Guxoy ve Alhazurova köylerindeki 8 polis memurun öldürülmesiyle alakalı olarak Gaziev’ı; yirmiden fazla kişi öldürmekle de Saidov’u suçluyor.

2016 sonbaharından itibaren Türkiye’de yaşanan saldırılar sonucu ülkenin istihbarat servisleri Rusya’nın güneyindeki silahlı örgütleriyle ve Suriye ve Irakla bir şekilde bağlantılı olduğuna inanarak  Kuzey Kafkasyalıları defalarca gözaltına aldı. Hemen hemen hepsi yapılan kontroller sonucu serbest kaldı. İstisnai olarak Saidov hala tutuklu bulunuyor. Mahran Saidov’un 29 Ağustos 2010 yılında Tsentaroy köyünün muhtarını öldürülmesini organize ettiği düşünüldüğünden dolayı Kadirov’un kişisel düşmanı olduğuna inanılıyor.

Türk hükümeti Çeçenlerin Rusya’ya iadesi için karar vermede zorlanacaktır. Mevcut yetkililerin seçmenlerini oluşturan halkın inançlı kesimi arasında Çeçen komutanlar büyük bir saygınlık kazandılar. Onların iadesi göze alamayacakları bir ihanet olarak kabul edilecektir.

Maaz Bilalov – 20/02/2017

Çeviri: Şeyma Ğonejıko

Özgün Hali

 

 

Bir cevap yazın